Nadchodzi czas festynów. "Skarbówka" będzie mieć je na oku
W najbliższym czasie odbywać się będzie coraz więcej - przede wszystkim na obszarach wiejskich i w małych miasteczkach - festynów, pikników i innych imprez plenerowych. Prowadzony wówczas często handel np. wyrobami tradycyjnymi czy nalewkami podlega zasadom skarbowym.
Przypomina o tym Izba Administracji Skarbowej w Kielcach. Podmioty gospodarcze zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących, mają taki obowiązek również w przypadku sprzedaży okazjonalnej, prowadzonej poza miejscem stałego wykonywania działalności.
Minister chce zalegalizować domową produkcję nalewek
"Z obowiązku tego nie zwalniają nawet obiektywne trudności, np. fakt, że organizator festynu nie zapewnił możliwości podłączenia kasy do sieci elektrycznej - w takim przypadku sprzedawca winien posiadać kasę mobilną (z własnym źródłem zasilania). Organy Krajowej Administracji Skarbowej są uprawnione do kontroli w zakresie przestrzegania powyższego obowiązku niezależnie od czasu i miejsca prowadzenia sprzedaży" - wyjaśnia IAS.
Bezwzględny obowiązek stosowania kas rejestrujących występuje w przypadku sprzedaży niektórych grup towarów, np. alkoholu. Napojami "wyskokowymi" może handlować wyłącznie podmiot gospodarczy, który taką sprzedaż rejestruje, a także posiada ważne zezwolenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
"Do napojów alkoholowych w rozumieniu obowiązującej ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie. Wyroby takie, jak napoje spirytusowe, wino i pozostałe napoje fermentowane, z wyłączeniem piwa, podlegają oznaczaniu znakami akcyzy, w związku z czym przedmiotem sprzedaży na terenie kraju mogą być tylko napoje alkoholowe posiadające ważne znaki akcyzy. Dotyczy to także napojów oferowanych do degustacji, niezależnie od proponowanej ilości czy braku odpłatności" - precyzuje kielecka izba.
Degustacja na festynie zabroniona. KAS ma na oku domowe nalewki
Co istotne, a o czym często się zapomina, degustacja napojów alkoholowych nie może być prowadzona podczas imprez plenerowych. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania się na obszarze kraju reklamy i promocji napojów alkoholowych.
"Promocję napojów alkoholowych stanowi publiczna degustacja napojów alkoholowych, rozdawanie rekwizytów związanych z napojami alkoholowymi, organizowanie premiowanej sprzedaży napojów alkoholowych, a także inne formy publicznego zachęcania do nabywania napojów alkoholowych. Z uwagi na to, że imprezy plenerowe mają charakter publiczny, to prowadzenie takiej degustacji jest zabronione" - przestrzega IAS.
Warto ponadto pamiętać, że w Polsce wytwarzanie alkoholu etylowego we własnym zakresie, posiadanie takiego alkoholu i obrót takim alkoholem, jak również alkoholem pochodzącym z niewiadomego źródła, są nielegalne, bez względu na ilość i przeznaczenie. Dotyczy to także wszelkiego rodzaju wyrobów, jak np. nalewki zawierające taki alkohol.
Trzeba tu jeszcze dodać, że służba celno-skarbowa w ostatnich latach znacznie wzmożyła kontrole imprez plenerowych. Z zapowiedzi KAS wynika, że w obecnym sezonie także "nalotów" nie będzie brakować.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś