Ministerstwo zwiększy kontrolę przywozu zbóż
Resort rolnictwa zapowiada zwiększenie kontroli importu ziarna z krajów trzecich. Do resortu napływają informacje o wzmożonym przywozie zbóż z Ukrainy, co niekorzystnie wpływa na krajowy rynek.
W ostatnich tygodniach napływają do ministerstwa informacje o wzmożonym imporcie ziarna zbóż z Ukrainy. Krzysztof Jurgiel, szef resortu polecił przeprowadzenie szczegółowej analizy przywozu ziarna na rynek krajowy, zwłaszcza pod kątem ilości i jakości oraz przegląd istniejącego systemu nadzoru nad importem ziarna.
Pszenica z Ukrainy zaleje polski rynek?
"W wyniku podjętych uzgodnień z Ministerstwem Finansów zostanie zintensyfikowany system monitoringu przywozu zbóż, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększonego importu z rynku ukraińskiego" - poinformował resort.
Zdaniem producentów zbóż duży import ziarna z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek, zwłaszcza w południowo-wschodnich rejonach Polski powodując zmniejszenie popytu na polskie ziarno i wymuszając obniżanie jego cen.
UE przyznała Ukrainie bezcłowy kontyngent na eksport zbóż do Unii Europejskiej. Według organizacji rolniczych, duża część tego kontyngentu trafia do Polski.
Według danych Agencji Rynku Rolnego (ARR), w roku gospodarczym 2015/2016 import ziarna zbóż do Polski był znacznie większy niż przed rokiem. Od lipca 2015 r. do maja 2016 r. do kraju przywieziono 1,2 mln ton ziarna zbóż, o 25 proc. więcej niż w tym samym okresie sezonu 2014/2015.
Czy Ukraina zasypie nas ziarnem?
Wzrósł zwłaszcza przywóz kukurydzy, który osiągnął poziom 530 tys. ton, był o 82 proc. wyższy niż w analogicznym okresie sezonu 2014/2015. Zwiększyły się również dostawy pszenicy (o 3 proc., do 525 tys. ton) i pszenżyta (o 54 proc., do 7,5 tys. ton). Zmniejszył się natomiast przywóz jęczmienia (o 7 proc., do 118 tys. ton), owsa (o 6 proc., do 19 tys. ton) i żyta (o 61 proc. do blisko 4 tys. ton).
ARR w sezonie 2015/2016 wydała pozwolenia na import z krajów trzecich 360,5 tys. ton ziarna zbóż (w tym: 328 tys. ton kukurydzy i 25 tys. ton pszenicy). Było to 3,5 razy więcej niż rok wcześniej.
W 2016 r. bezcłowy kontyngent na import 400 tys. ton ukraińskiej kukurydzy został w całości wykorzystany już na początku stycznia. W końcu maja handlowcy wykorzystali również limit na przywóz do UE ukraińskiej pszenicy, wynoszący 950 tys. ton. W czerwcu i lipcu wzrosło zainteresowanie importem do UE ukraińskiego jęczmienia w ramach kontyngentu wynoszącego 250 tys. ton.
W efekcie wykorzystanie tego kontyngentu (stan na 8 lipca) wzrosło do 45 proc. W ramach tych kontyngentów ARR wydała pozwolenia na przywóz do UE 4,7 tys. ton kukurydzy oraz 3,7 tys. ton pszenicy.