Minister ujawni firmy sprowadzające surowce kosztem naszego rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2019,12:30 Aktualizacja: 12-07-2019,12:35
A A A

- Nowe rozwiązania prawne dotyczące zakładania spółdzielni rolniczych są jednymi z najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie w Europie - ocenił minister Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z szefami spółdzielni mleczarskich.

Mówiąc o polskich regulacjach dotyczących spółdzielczości szef resortu wyraził zdziwienie, dlaczego rolnicy z nich nie korzystają, ponieważ - jego zdaniem - nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby nie tworzyć spółdzielni.

spółdzielnie rolników, grupy producenckie, jan krzysztof ardanowski, polski cukier, gabriel janowski, krzysztof kowa

Spółdzielczość to siła rolnictwa. Kolejne branże powinny działać razem

- Proces uspółdzielczania powinny przejść kolejne branże rolnictwa - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. W pierwszej kolejności musi to dotyczyć m.in. sektora produkującego warzywa i owoce. Szef resortu uczestniczył w...

Polityk zwrócił uwagę na korzyści fiskalne, na poprawę pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, na korzyści skali i  obniżkę kosztów. Przypomniał również, że polskie mleczarstwo oparte jest głównie na formie spółdzielczej, ale czasem rolnicy o tym zapominają.

- Zarządy spółdzielni są pracownikami rolników i nie można o tym zapominać - stwierdził minister rolnictwa.

W ocenie Ardanowskiego, należy brać przykład z krajów Europy Zachodniej. - Tam rolnicy zrzeszeni są czasem nawet w kilku spółdzielniach lub organizują się w inne formy wspólnej działalności gospodarczej - podkreślił.

Jak podało ministerstwo, podczas spotkania Ardanowski zapowiedział, że "po nowym roku ruszy platforma sprzedażowa, rodzaj giełdy, na której będą sprzedawane surowce rolne, która będzie jednym z elementów porządkowania rynku rolnego".

Zapowiedział ponadto publiczne ogłoszenie nazw firm mleczarskich, które sprowadzają surowce do produkcji kosztem polskiego rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij