Minister rolnictwa przekonuje dyplomatów do polskiej żywności
Chociaż w ostatnich tygodniach w resorcie rolnictwa zaszły spore zmiany, to nie zmieniło się podejście urzędników do promocji polskiego sektora rolno-spożywczego.
Minister Krzysztof Jurgiel kontynuuje zapoczątkowane jeszcze przez Marka Sawickiego częste spotkania z delegacjami różnych krajów.
Cel jest jeden: wzrost polskiego eksportu poprzez promocję żywności i naszego rolnictwa.
Jurgiel liczy, że część jabłek z nowych zbiorów trafi do USA
Wiadomo, że rozmawiano między innymi na temat możliwości rozwoju współpracy handlowej w zakresie eksportu do Izraela dużych ilości mięsa wołowego.
Szef resortu rolnictwa z zadowoleniem przyjął deklaracje strony izraelskiej w sprawie zainteresowania zwiększeniem obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi, szczególnie w kontekście prowadzonych przez ministerstwo prac nad otwarciem nowych rynków zbytu dla polskiej żywności.
Podczas rozmów poruszono także temat suszy w Polsce. Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach jest zainteresowany nawiązaniem współpracy z izraelskimi partnerami w zakresie nawadniania, fertygacji oraz technologii upraw pod osłonami.
Polska żywność ma spore możliwości w Wielkiej Brytanii
W styczniu minister Jurgiel temat eksportu polskiej żywności podejmował m.in. w rozmowach z przedstawicielami Kazachstanu, Iranu, Mołdawii, Węgier czy Maroka.
Polskie firmy wielkie nadzieje wiążą z rynkiem kubańskim.
19 stycznia Instytut Medycyny Weterynaryjnej Kuby, po przeanalizowaniu wyników kontroli zakładów mleczarskich i drobiarskich, przeprowadzonej przez kubańskie służby weterynaryjne w sierpniu 2015 r., wydał zezwolenia eksportowe dla dwudziestu polskich zakładów mleczarskich i drobiarskich.
Kubańczycy jednocześnie zaakceptowali stosowne wzory świadectw eksportowych.