Małe ubojnie coraz bliżej. Zobacz, jak legalnie produkować kiełbasę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-12-2019,16:40 Aktualizacja: 31-12-2019,19:39
A A A

Komisja Europejska zgodziła się podobno na tworzenie małych rzeźni rolniczych przy gospodarstwach. Jak zająć się mięsem, jak wykonać smaczne wędliny? Tego można dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanych filmów szkoleniowych.

Produkcji wędlin w warunkach domowych poświęcone są filmy zrealizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (Oddział w Radomiu) w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 pn. "Przetwarzanie i sprzedaż żywności z gospodarstw rolnych".

Rzeźnicy i wędliniarze zbulwersowani szkalowaniem polskiego mięsa

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP (SRW RP) jest zbulwersowane "bezpodstawnym rozpowszechnianiem szkalujących informacji na temat zawyżonych ilości azotanów, azotynów i antybiotyków w mięsie i jego...

"Ideą przedsięwzięcia jest podtrzymanie polskiej tradycji związanej z wyrobem tradycyjnych kiełbas, szynek, wyrobów podrobowych i innych produktów wędliniarskich. Filmy prezentują proces, jak przy użyciu amatorskich narzędzi i w warunkach domowych wykonać poszczególne etapy produkcji wędlin" - podkreśla CDR.

Z tych obrazów (są dostępne tutaj) można się sporo dowiedzieć o przygotowaniu półtuszy wieprzowej czy mięsa wołowego - rozbiorze, klasyfikacji elementów. Ukazane są także: dobór odpowiednich przypraw oraz osłonek i jelit, metody peklowania, proces wyrobu wędzonek, kiełbas, wyrobów podrobowych, wędlin drobiowych, domowe metody wytwarzania konserw mięsnych, proces produkcji parzonych wędlin przy użyciu szynkowarów, prasek, itp., a także wędzenie ryb.

[WIDEO] Wyrób dobrej jakościowo kiełbasy w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwy

Kiełbasa piaszczańska, chronione oznaczenie geograficzne,  unijny certyfikat jakości, wędliny, mięso

Kiełbasa piaszczańska chroniona unijnym certyfikatem

Komisja Europejska przyznała certyfikat produktu regionalnego kiełbasie piaszczańskiej, która jest produkowana w Krakowie i okolicach. Nazwa wędliny pochodzi od miejscowości, w której powstała - Piaski Wielkie. To dawna podkrakowska...

"Filmy prezentują również przykłady i rozwiązania organizacyjne w zakresie funkcjonowania RHD (rolniczego handlu detalicznego - red.) i MLO (działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej - red.). Ponadto przedstawiają zagadnienia dotyczące oceny organoleptycznej wyrobów po przeprowadzonym procesie technologicznym" - podsumowuje CDR.

Produkcja domowych, tradycyjnych kiełbas, wędlin itd. może być sporą szansą dla gospodarstw, które chcą dywersyfikować źródła dochodów.

Sprzyjać ma temu decyzja Komisji Europejskiej, która - jak podał "Nasz Dziennik" - zgodziła się na tworzenie małych rzeźni rolniczych w naszym kraju. Takie mikroubojnie w gospodarstwach z powodzeniem funkcjonują w innych europejskich krajach. U nas ich powstawanie ma być możliwe już w lutym przyszłego roku.

Poleć
Udostępnij