Lesistość wzrasta. Ale drzewom zagrażają choroby i susza
Do 2020 r. lesistość naszego kraju ma wzrosnąć do 30 proc., a w 2050 r. do 33 proc. - zakłada "Krajowy program zwiększenia lesistości". Sprawozdania z jego realizacji wysłuchali niedawno posłowie.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa przedstawiono informację na ten temat, ale za rok 2016. Małgorzata Golińska, mówiła wiceminister środowiska mówiła, że sprawozdanie za rok 2017 było na ukończeniu.
Lasy płoną przez ludzi. Liczby są zatrważające
- Wykonanie polityki leśnej państwa należy do ministra środowiska. Zadanie to zostało przyjęte przez Radę Ministrów w kwietniu 1997 r. Główny ciężar realizacji polityki spoczął na Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe. Prowadzenie zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej wiąże się bezpośrednio z zachowaniem oraz powiększeniem zasobów leśnych i bogactwa różnorodności naszych lasów - wskazywała.
W "Krajowym programie zwiększenia lesistości" założono, że do 2020 r. lesistość kraju wzrośnie do 30 proc. oraz do 33 proc. w 2050 r. W 2016 r. zalesiono łącznie ponad 2 tys. ha gruntów, w tym Lasy Państwowe 644 ha.
Powierzchnia lasów zwiększyła się przez rok o 15 tys. ha, co jest efektem nie tylko zalesień, ale również zmian dokonanych w ewidencji gruntów, wynikających z przeklasyfikowania gruntów zadrzewionych na lasy.
Na koniec 2016 r. powierzchnia odpowiadała lesistości 29,5 proc. kraju.
Susza w lasach osłabia drzewa. Część gatunków może zniknąć
Biorąc pod uwagę strukturę własnościową lasów w Polsce, dominują lasy publiczne, stanowiące ponad 80 proc., w tym w zarządzie PGL Lasy Państwowe - 77 proc. Przeważają zdecydowanie gatunki iglaste, które zajmują 68 proc. powierzchni lasów. Pod względem struktury wiekowej największą powierzchnię zajmują drzewostany w wieku 41-60 lat.
- Drzewostany powyżej 100 lat oraz te, które są zaliczane do klasy odnowienia oraz do budowy przerębowej, zajmują w strukturach Lasów Państwowych blisko 13 proc. powierzchni, natomiast w lasach prywatnych ponad 3 proc. - opowiadała wiceszefowa resortu środowiska.
Zaznaczała, że w 2016 r. zagrożenie lasów będących w zarządzie PGL Lasy Państwowe ze strony szkodników owadzich pierwotnych było niskie. Całkowita powierzchnia występowania wyniosła 94 tys. ha. Od 2015 r. susza spowodowała jednak znaczne osłabienie lasów, a skutki tego będziemy obserwowali w kolejnych latach.
- Jeśli chodzi o choroby infekcyjne w 2016 r., wystąpiły na łącznej powierzchni 0,2 mln ha, co oznacza zwiększenie areału o 23 tys. ha (13 proc.) w stosunku do roku 2015. Szkody od zwierząt łownych i chronionych przeważały w przedziale 21-40 proc. i były odnotowane na 60 tys. ha. Natomiast wszystkie łączne szkody spowodowane przez gatunki zwierząt łownych i chronionych wystąpiły na powierzchni blisko 90 tys. ha - wymieniała Małgorzata Golińska.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś