Lekarze weterynarii liczą na dobrą zmianę i podwyżki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
23-03-2016,15:50 Aktualizacja: 24-03-2016,11:04
A A A

Porozumienie Wielkopolskie wystosowało list otwarty do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Apeluje o poprawę sytuacji materialnej lekarzy weterynarii oraz innych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Organizacja podkreśla, że brak waloryzacji pensji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej doprowadził przez ostatnie 8 lat do spadku ich dochodów o 30 procent.

"Dlatego walczymy o wyrównanie tych uposażeń do poziomu porównywalnego do innych instytucji państwowych, takich jak prokuratura, sądownictwo czy leśnictwo" - czytamy w liście adresowanym do ministra Jurgiela.

praca, zatrudnienie, weterynaria, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, MRiRW, resort rolnictwa, Jacek Łukaszewicz

Powołanie Głównego Lekarza Weterynarii niezgodne z prawem?

Powołanie Głównego Lekarza Weterynarii (GLW) oraz wojewódzkich lekarzy weterynarii odbyło się niezgodnie z prawem – uważa Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna; kwestionuje też tryb i sposób odwołania niektórych...
Porozumienie Wielkopolskie powstało w czerwcu 2015 r. w Wolsztynie podczas spotkania środowiska weterynaryjnego. W jego skład wchodzą: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki "Medicus Veterinarius" oraz Sekcja Krajowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Weterynarii.

Organizacja stawia sobie za cel konsolidację wszystkich organizacji reprezentujących lekarzy weterynarii i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Walczy o poprawę warunków pracy i wyższe pensje, ponieważ - w jej ocenie - brak stabilnej sytuacji ekonomicznej lekarzy weterynarii jest "bezpośrednim powodem ich odchodzenia z pracy w Inspekcji Weterynaryjnej".

Taka sytuacja jest groźna, bo liczne wakaty "stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności w Polsce".

Lekarz weterynarii: przestrzeganie zaleceń może uchronić przed ASF

Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk apeluje do rolników, by stosowali się do zaleceń służb weterynaryjnych, co pozwoli uchronić gospodarstwa od wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Właśnie minął rok od wykrycia pierwszego...
"Są inspektoraty, gdzie w zespołach nadzoru brakuje trzech lekarzy weterynarii, a pozostali pracują w natłoku zajęć. Nie jest to informacja optymistyczna dla polskiego eksportu żywności, w którym skuteczność nadzoru ma decydujące znaczenie w utrzymaniu jakości produktu" - twierdzi Porozumienie Wielkopolskie.

Organizacja domaga się dialogu. Podkreśla, że liczy na "dobrą zmianę", ponieważ poprzednie kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z ministrem Markiem Sawickim na czele, lekceważyło postulaty lekarzy weterynarii.

"Za kilka dni polskie rodziny usiądą do świątecznego stołu zastawionego polską  żywnością. Żywnością, która jest synonimem jakości i bezpieczeństwa. Głęboko wierzymy, że uda nam się wspólnie ustalić satysfakcjonujący wszystkich kompromis tak, aby ten stół był bezpieczny jak najdłużej" - czytamy w liście skierowanym do Krzysztofa Jurgiela.

Poleć
Udostępnij