Lasy Państwowe negocjują z firmą FSC ws. certyfikatu o sposobie pozyskania drewna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2024,10:00 Aktualizacja: 12-02-2024,10:01
A A A

Pod koniec lutego ma odbyć się spotkanie ws. z firmą FSC International, która wydaje certyfikaty mające gwarantować, że drewno zostało pozyskane w sposób zrównoważony - poinformowały w poniedziałek Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe przekazały, że FSC to jeden z dwóch stosowanych w Polsce systemów certyfikacji gospodarki leśnej. Dodano, że obecnie znakiem FSC mogą posługiwać się wyłącznie cztery regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Jednocześnie certyfikatem innego systemu (PEFC) dysponują wszystkie dyrekcje, których jest 17.

"Wsłuchujemy się w oczekiwania nabywców drewna. Część z nich wyraża oczekiwanie, że znakiem FSC będzie można oznaczać całość surowca, który trafia na rynek z Lasów Państwowych" - wskazał, cytowany w komunikacie, dyrektor generalny LP Witold Koss.

Lasy przekazały, że negocjują z firmą FSC International kształt umów i reguł zapisanych w standardzie krajowym. Dwie dyrekcje regionalne, które już wypowiedziały umowy, postarają się je wydłużyć.

"Certyfikacja to proces dobrowolny. Musimy zadbać o to, by umowa zabezpieczała interesy obu stron. I o tym będziemy rozmawiać z FSC. Pierwsze spotkanie już w końcu lutego" – dodał szef LP.

lasy, lasy państwowe, wiceminister klimatu, mkiś, dorożała

Wiosną "Ogólnopolska narada o lasach". Władza chce wyłączyć 20 proc. lasów z pozyskania drewna

Na przełomie marca i kwietnia br. ma odbyć się "Ogólnopolska narada o lasach", dzięki której wypracowane zostaną zmiany w sposobie zarządzania lasami w Polsce, prowadzące m.in. do zwiększenia obszarów ochronnych -...

Jak wyjaśniono, w ostatnich miesiącach dyrekcje regionalne wypowiadały umowy certyfikacyjne z firmą FSC na ostatnim etapie ich obowiązywania. "W następstwie nie przystępowały do audytów kontrolnych, przez co certyfikaty wygasały. Przyczyną takiego stanowiska były zapisy w umowach, na które Lasy Państwowe jako zarządca majątku Skarbu Państwa nie mogły wyrazić zgody, oraz brak wypracowanego krajowego standardu, który zawiera wymogi do spełnienia" - dodano.

Przekazano ponadto, że dwie dyrekcje regionalne (Katowice i Szczecin), które wypowiedziały umowy, a w następstwie utraciłyby możliwość posługiwania się znakiem FSC wczesną wiosną, rozpoczną procedurę wydłużenia ważności certyfikatu. "Taka derogacja pozwoli na oferowanie certyfikowanego drewna nawet do końca sierpnia i będzie doraźnym uwzględnieniem uwag ze strony przedsiębiorców drzewnych" - podkreślono.

Prace ws. przywrócenia w Lasach Państwowych certyfikatu FSC zapowiedział w niedawnej rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. "Poprzednia władza wycofała się z tej certyfikacji bez żadnych konsultacji. Nikt nie myślał też o negatywnych konsekwencjach dla biznesu, który nie może sprzedać drewna niemającego tego certyfikatu. Część polskiego biznesu musiało szukać drewna poza Polską, by mieć certyfikat FSC, aby nie stracić partnerów handlowych na rynku UE. Chcemy wrócić do tej certyfikacji. Będzie to przedmiotem negocjacji" - mówił Dorożała. 

Poleć
Udostępnij