Kukiz'15 chce zmienić polskie rolnictwo
Bez silnego rolnictwa nie ma mowy o normalnym i silnym społeczeństwie i państwie - uważa Kukiz'15, który przygotował obywatelski program rolny. Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko podkreślił, że program powstał w porozumieniu ze stroną społeczną.
Jak podkreślono w dokumencie biura prasowego klubu Kukiz'15, obywatelski Program Rolny Kukiz'15 "został przygotowany w interesie rolników i konsumentów, czyli wszystkich obywateli RP".
Chcą odciąć izby rolnicze od pieniędzy. Koniec finansowania?
"Wszystkie kolejne rządy realizują ten sam kierunek polityki rolnej, niekorzystny i degradujący polskie rolnictwo. W obecnym stanie postępującej likwidacji z przestrzeni rolniczej gospodarstw rodzinnych, grozi Polakom drożyzna, spożywanie produktów gorszej jakości, utrata samowystarczalności żywnościowej prowadząca do zewnętrznego uzależnienia" - ocenia Kukiz'15. "Przyświeca nam wyzwanie, iż bez silnego rolnictwa nie ma mowy o normalnym i silnym społeczeństwie i państwie" - podkreślono.
Jarosław Sachajko (Kukiz'15) na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że program powstał w porozumieniu ze stroną społeczną. Dodał, że program składa się z kilku części m.in. obowiązków i praw rolników względem państwa, diagnozy stanu obecnego, priorytetów w polityce rolnej.
Kukiz'15 proponuje ułatwienia w sprzedaży żywności przez rolników
Elżbieta Zielińska (Kukiz'15) dodała, że jednym z założeń obywatelskiego programu rolnego Kukiz'15 jest aktywizacja wsi. Posłanka podkreśliła, że jej klub wspiera wieś projektami dotyczącymi aktywizacji kobiet wiejskich. Jak dodała, chodzi m.in. o ustawę dot. kół gospodyń wiejskich.
- Chcemy, żeby koła gospodyń wiejskich mogły funkcjonować nie tylko jako stowarzyszenia, ale także miały te wszystkie elementy, które w tym momencie mają jako podmioty wewnątrz kół rolniczych, natomiast nie mają uprawnień, które mają koła rolnicze, nie mają osobowości prawnej, co je wyklucza m.in z wielu dotacji - zaznaczyła Zielińska.
Wśród priorytetów programu politycy Kukiz'15 wymienili m.in. wypracowanie spójnego stanowiska Polski na temat wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 r., sprzeciw wobec umów handlowych CETA i TTIP, opracowanie spójnej strategii rozwoju polskiego rolnictwa i wsi, monitoring cen i kosztów produkcji rolnej i ustalenie cen referencyjnych, repolonizację majątku narodowego zakładów przetwórczych i innych podmiotów związanych z rolnictwem, czy wprowadzenie krajowych standardów jakości żywności oraz zasad etykietowania.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś