KRIR chce pomocy na stawy i zbiorniki retencyjne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-03-2019,8:10 Aktualizacja: 12-03-2019,8:35
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o zmianę przepisów w zakresie budowy zbiorników retencyjnych do powierzchni 1 ha oraz o uwzględnienie rekultywacji stawów karpiowych w programie "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.

W pierwszej kwestii, KRIR postuluje, by w ramach możliwości uzyskania wsparcia na operacje z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" (objętego PROW 2014-2020), związanych z nawadnianiem, umożliwić budowę zbiorników retencyjnych do powierzchni 1 ha tylko na podstawie zgłoszenia do starosty powiatowego.

melioracja, program rozwoju retencji,współczynnik retencji wód w polsce

Program Rozwoju Retencji. Wkrótce zakończenie prac nad projektem

Zakończenie prac nad projektem Programu Rozwoju Retencji oraz rozpoczęcie nad nim konsultacji społecznych planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r. - poinformowała w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi...

"Pozwolenia na budowę i pozwolenia wodnoprawnego nie wymagają zbiorniki wodne o powierzchni do 500 m kw., a roboty budowlane wymagają jedynie zgłoszenia. Należałoby to rozszerzyć do powierzchni 1 ha" - wskazuje rolniczy samorząd.

Zdaniem izb wybudowany zbiornik retencyjny powinien być ponadto objęty podatkiem rolnym, a nie podatkiem od nieruchomości, tak jak stawy rybne. Jego rola jest bowiem związana z działalnością rolniczą.

Ten wniosek trafił do ministrów rolnictwa oraz gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej - Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Marka Gróbarczyka. Do tego drugiego KRIR wystąpiła również o uwzględnienie w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020 działania służącego finansowaniu rekultywacji stawów karpiowych.

"Obecnie brak jest programów umożliwiających dofinansowanie rekultywacji stawów karpiowych. Są to bardzo kosztochłonne inwestycje i gospodarstwa nie są w stanie podjąć się takiej inwestycji. Gospodarstwa rybackie, oprócz produkcji ryb, realizują małą retencję, przeciwdziałają powodziom, spełniają rolę ekologiczną i przyrodniczą, dlatego powinny mieć możliwość uzyskania wsparcia na powyższe działanie" - argumentuje rolniczy samorząd.
 

Poleć
Udostępnij