Kraków: miejscem tegorocznych dożynek będzie Nowa Huta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP (rs) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2017,18:55 Aktualizacja: 02-09-2017,19:53
A A A

Miejscem tegorocznych miejskich dożynek będzie sztandarowa dzielnica PRL – Nowa Huta, dzielnica, która przez wielu utożsamiana jest z blokowiskami i fabrykami. Święto plonów odbędzie się w niedzielę.

"Nie zapominajmy, że Nowa Huta powstała na terenie dawnych podkrakowskich wiosek. To nie tylko bloki i fabryki. Na obrzeżach Nowej Huty są tereny rolne" – podkreślała w jednej z rozmów z PAP Magdalena Smolik, kierownik działu imprez Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta, który współorganizuje niedzielne dożynki.

Dożynki odbędą się na ul. Na Załęczu. W programie występy artystyczne, prezentacja grup dożynkowych, lekcja śpiewania, a także potańcówka oraz występy dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemara Domańskiego i DJ-a Michała Wasilewskiego.

Święto plonów rozpocznie korowód dożynkowy pod kapliczką u zbiegu ulic Niepokalanej Panny Marii i Na Załęczu. Korowód z wieńcami przejdzie na miejsce wydarzenia, gdzie o rozpocznie się msza polowa. Nieodłącznym elementem obchodów jest konkurs na najpiękniejszy wieniec.

dożynki, rolnictwo, wieś, Dożynki Województwa Małopolskiego, małopolskie

Dożynki Województwa Małopolskiego w Bobowej

Sierpień to tradycyjnie miesiąc, w którym mieszkańcy województwa małopolskiego dziękują rolnikom za ich trud, zebrane plony i szczęśliwie zakończone żniwa.   W tym roku gospodarzem 19. już dożynek...


W ciągu dnia przed publicznością wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta. Wieczór upłynie na wspólnym muzykowaniu i tańcach do melodii granych przez Cracow Cover Band.

Rok temu miejskie dożynki Krakowa odbyły się w Skotnikach (dawna wieś, położona ok. 10 km na południowy-zachód od centrum Krakowa).

Dożynki miejskie to doroczne święto plonów, obchodzone przez całe miasto i organizowane przez magistrat. Niezależnie od miejskich dożynek poszczególne dzielnice mogą organizować własne, lokalne obchody.

Nowa Huta została zaprojektowana jako miasto i zbudowana od podstaw dla pracowników powstającego tam kombinatu metalurgicznego. Budowa rozpoczęła się w 1949 r. W 1951 r. została włączona do Krakowa.

Dziś Nowa Huta jest historyczną częścią Krakowa, podzielona na pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia historycznego obszaru to ponad 110 km kw., zamieszkana przez ok. 300 tys. osób. (PAP)

Poleć
Udostępnij