KOWR zbiera takie dane z wiosek? Resort odpowiada
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie podejmował i nie planuje podjęcia działań w celu tworzenia bazy danych kontaktowych sołtysów - zapewnia Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.
„Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach swoich zadań zajmuje się, a przynajmniej powinien się zajmować między innymi tworzeniem oraz poprawą struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych czy też wsparciem działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, w szczególności w rolnictwie. Tymczasem, zgodnie z pozyskanymi przeze mnie informacjami, dąży do stworzenia bazy kontaktowej sołtysów, co trudno uznać za wywiązywanie się z zadań określonych przepisami prawa” - podkreślił w interpelacji poseł Michał Jaros (PO).
Zwrócił uwagę, że sołtys jako organ wykonawczy w sołectwie, pełni bardzo ważną funkcję i cieszy się szacunkiem lokalnej społeczności.
Sołtysi mogą starać się o finansowe wsparcie
Nie ma takich planów
„Biorąc pod uwagę specyfikę funkcji sołtysa oraz zakres jego praw i obowiązków, zastanawiam się, dlaczego KOWR dąży do posiadania szczegółowych danych dotyczących tej grupy osób. Należy nadmienić, że najczęściej sołtysi nie dysponują służbowym numerem telefonu czy adresem mailowym, a adres korespondencyjny to prywatna posesja” - dodał Jaros.
Odpowiadając na tę interpelację, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zapewnia, że KOWR nie podejmował i nie planuje podjęcia działań w celu tworzenia bazy danych kontaktowych sołtysów. Natomiast, realizując zadania określone w przepisach prawa, przetwarza dane osobowe poszczególnych sołtysów w zakresie niezbędnym i adekwatnym do realizacji powierzonych mu na podstawie przepisów zadań, w tym m.in. tych wynikających z Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dotyczących ogłaszania informacji zawartych w wykazie nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przeznaczonych do rozdysponowania.
Ograniczona ochrona
Sołtysi mają dziś swoje święto. Są najbliżej ludzkich spraw
„Informacje takie ogłaszane są m.in. w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowości znajdującej się w obrębie geodezyjnym, w którym położona jest nieruchomość. Zwykle jest to tablica ogłoszeń znajdująca się w danej miejscowości. Dane sołtysów, w celach związanych z realizacją powierzonych na podstawie przepisów prawa zadań, KOWR pozyskuje z powszechnie dostępnych źródeł (np. strony internetowe gmin i/lub sołectw), za pośrednictwem gmin lub bezpośrednio od sołtysów” - wskazuje Romanowski.
I podkreśla, że zgodnie ze stanowiskiem generalnego inspektora ochrony danych osobowych, dane osobowe sołtysa, o ile ściśle wiążą się z pełnioną przez sołtysa rolą publiczną i nie wkraczają w jego prywatność, podlegają ograniczonej ochronie prawnej.
„Sołtys bądź urząd gminy winien je zatem udostępnić osobom zainteresowanym, zaś sam sołtys powinien mieć świadomość istnienia obowiązujących przepisów powołanej wyżej Ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z art. 5 ust. 2 tej ustawy, ograniczenie udostępnienia informacji ze względu na prywatność osoby fizycznej nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa” - podsumowuje wiceszef resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś