Kornik drukarz zżera puszczę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2019,10:05 Aktualizacja: 25-11-2019,10:10
A A A

Leśnicy biją na alarm w sprawie Puszczy Białowieskiej. Kornik drukarz dziesiątkuje drzewa, co zagraża całemu ekosystemowi. Milion z ponad 9 mln hektarów lasów w Polsce jest zagrożonych przez tego chrząszcza.

W samej tylko puszczy jest około 7 mln m3 martwych drzew, które pozostawione same sobie stanowią śmiertelne zagrożenie - informuje Polsat News. Dla przykładu tylko z drogi wojewódzkiej 689 przez 4 lata usunięto 49 drzew i spadłych konarów, które spowodowały 13 wypadków.

lasy, lesistość kraju, lasy państwowe, zmiany klimatu, Andrzej M. Jagodziński, gatunki drzew

Z polskich lasów nie zniknie aż tyle drzew

Ostatnio sporo mówi się i pisze o prognozach dotyczących lasów. Media informują, powołując się na Polską Akademię Nauk, że w perspektywie kilkudziesięciu lat w Polsce zniknie aż 75 proc. drzew. - Nie grozi nam wylesienie, tylko...

- Z jednej strony musimy zapewnić ludziom bezpieczeństwo, z drugiej nałożono na nas ograniczenia, pozbawiając możliwości eliminacji zagrożeń - rozkłada ręce Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy z Hajnówki.

Dlatego część puszczy objęto czasowym zakazem wstępu - głównie tam, gdzie uszkodzenia drzewostanu przez korniki powodują największe zagrożenia i gdzie nie można wyciąć niebezpiecznych drzew.

- Chcielibyśmy normalnie gospodarować respektując wymogi zarządzania obiektem UNESCO, usuwać zagrożenia w Puszczy Białowieskiej, ale w obecnej sytuacji mamy związane ręce - wyjaśnia ekspert.

Na fragmentach martwej puszczy pojawiają się też ekspansywne gatunki drzew. Do takich należy grab, który nie pozwala na naturalne odnawianie się dębów, lip, czy klonów.

Kornikowi sprzyja susza i ocieplający się klimat. Brak wody osłabia drzewa, a to powoduje jeszcze większą inwazję chrząszcza. Dookoła Białowieży już widać jego obecność. Zdaniem leśników to właśnie zablokowanie cięć sanitarnych w puszczy wzmogło skalę problemu.

Według profesora Jacka Hilszczańskiego z Instytutu Badawczego Leśnictwa niewiele trzeba, żeby populacja kornika się rozwinęła i owad zaczął masowo niszczyć drzewa, nawet zdrowe i dorodne. Jego zdaniem naukowca, jedyną skuteczną metodą walki z kornikiem drukarzem jest sanitarna wycinka i usuwanie zasiedlonych drzew.
 

źródło: Polsat News

Poleć
Udostępnij