Kontrole na miejscu nie będą zawieszone
Resort rolnictwa negatywnie ocenił wniosek samorządu rolniczego w sprawie zawieszenia przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach do końca 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa.
W wystąpieniu podnoszono, że biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostały zamknięte, a jednocześnie nadal prowadzone są kontrole z zakresu identyfikacji i rejestracji zwierząt w gospodarstwach, co w obecnej sytuacji epidemicznej budzi poważne obawy.
Pandemia w natarciu, a kontrolerzy wciąż wizytują gospodarstwa
Inspektorzy w ramach kontroli terenowej wchodzą do budynków inwentarskich oraz mieszkań rolników celem weryfikacji dokumentacji, m.in. rejestrów wypasów, paszportów, ksiąg stada.
W odpowiedzi ministerstwo podkreśla, że zgodnie z art. 68 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014, co do zasady kontrole na miejscu w zakresie wymogów lub norm zasady wzajemnej zgodności dotyczą 1 proc. całkowitej liczby beneficjentów otrzymujących płatności, do których stosuje się zasadę wzajemnej zgodności.
Natomiast przepisy innego unijnego rozporządzenia - w związku ze środkami wprowadzonymi w celu walki z pandemią COVID-19 - państwa członkowskie mają możliwość zmniejszenia poziomu kontroli na miejscu wymogów zasady wzajemnej zgodności z 1 do 0,5 proc. w odniesieniu do wniosków składanych w 2020 r.
"Jednakże zmniejszenie to nie dotyczy poziomów kontroli wynikających z innych przepisów sektorowych (np. w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt). Zmniejszenie poziomu kontroli zasady wzajemnej zgodności w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt byłoby możliwe jedynie w przypadku zmniejszenia poziomu kontroli urzędowych w tym zakresie" - wskazuje resort rolnictwa.
ARiMR uruchamia cztery nowe nabory wniosków dla rolników
Jak podkreśla, zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej z 19 maja 2020 roku minimalne poziomy kontroli ustanowione w unijnych przepisach dla owiec i kóz oraz w odniesieniu do bydła nie będą zmienione w 2020 roku.
"Jednocześnie państwo członkowskie może sobie wybrać termin przeprowadzenia kontroli w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt obejmujących minimalny odsetek gospodarstw i/lub zwierząt, biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19, ale co do zasady poziom ich wykonania nie może zostać zmniejszony poniżej norm przewidzianych w ww. regulacjach prawnych i musi być zrealizowany w ciągu roku kalendarzowego" - wyjaśniają ministerialni urzędnicy.
I podsumowują: "Odnosząc się do kwestii zawieszenia przeprowadzania czynności kontrolnych w gospodarstwach rolnych do końca 2020 roku, należy stwierdzić, iż w świetle powyższych przepisów stanowiłoby to naruszenie prawa, co w konsekwencji miałoby m.in. negatywny wpływ na otrzymywane przez beneficjentów płatności".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś