Konsumenci spodziewają się wzrostu cen

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2015,9:05 Aktualizacja: 03-08-2015,9:24
A A A

Konsumenci ankietowani przez GUS w pierwszej połowie lipca przewidują, że w kolejnych 12 miesiącach wzrost cen będzie niewielki - poinformował Narodowy Bank Polski.

"Wyniki sondażu wskazują, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach wyniesie około 0,2 proc. Oznacza to, że już od dwóch lat oczekiwania inflacyjne konsumentów pozostają na niskim poziomie, tj. poniżej dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP" - napisał bank centralny.

W komunikacie wyjaśniono, że wskaźnik oczekiwań, czyli różnica między odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż obecnie, a sumą odsetków respondentów oczekujących, że ceny będą rosły wolniej niż obecnie, pozostaną bez zmian lub będą spadały, wyniósł minus 40 pkt. proc. Miesiąc wcześniej osiągnął historycznie niski poziom minus 47 pkt proc.

Wzrosło bezpieczeństwo i dostępność żywności w Polsce

W Europie spada poziom bezpieczeństwa żywnościowego. Tylko cztery kraje, w tym Polska, zanotowały tendencję wzrostową. W Polsce w stosunku do roku 2014 poprawił się zwłaszcza dostęp do żywności. Autorzy Światowego Indeksu Bezpieczeństwa...

NBP poinformował, że w procedurze kwantyfikacyjnej oczekiwań, tłumaczącej subiektywne odczucia ankietowanych na język oficjalnych statystyk inflacji, zakłada się, że postrzegana przez respondentów zmiana cen w ostatnich 12 miesiącach jest równa wskaźnikowi inflacji CPI dostępnemu w okresie badania ankietowego.

Wskazano, że w lipcu wartość była ujemna i wynosiła minus 0,9 proc. (z deflacją w tej wysokości mieliśmy do czynienia w maju, w czerwcu wskaźnik ten wyniósł minus 0,9 proc. - PAP).

Zdaniem banku centralnego w takim przypadku interpretacja wyników ankiety jest utrudniona, ponieważ - zgodnie z konstrukcją pytania ankietowego - respondenci oczekujący wzrostu cen określają, czy będzie on szybszy, podobny czy słabszy niż wzrost cen obserwowany obecnie.

Bank centralny regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko konsumentów, ale także przedsiębiorstw, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.

Poleć
Udostępnij