Koniunktura w rolnictwie pogorszyła się. Drugi kwartał z rzędu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2018,12:15 Aktualizacja: 05-03-2018,12:32
A A A

Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) obniżyła się z +4,5 pkt. do -3,1 pkt., czyli o 7,6 pkt. - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

"Spadek wartości IRGAGR jest głównie skutkiem zmniejszenia się wartości wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, jednej ze składowych wskaźnika koniunktury, o 11,2 punktu, z +0,8 pkt. do -10,4 pkt. Nieznacznie pogorszyły się również nastroje rolników - wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej wskaźnika koniunktury, spadła o 0,4 pkt., z +11,9 do +11,5" - czytamy w komunikacie.

koniunktura, koniunktura w rolnictwie, Szkoła Główna Handlowa, wskaźnik koniunktury, optymizm wśród rolników

Pogorszyła się koniunktura w rolnictwie. To efekt zimowego zastoju

Wbrew przewidywaniom sprzed trzech miesięcy w czwartym kwartale pogorszyła się koniunktura w polskim rolnictwie. Wartość wskaźnika IRG SGH (IRGAGR) obniżyła się o 2,8 pkt. - z +7,3 do +4,5 pkt. Spadek IRGAGR wynika ze zmniejszenia się wartości...

"Choć wartości zarówno wskaźnika IRGAGR, jak i jego składników są wciąż wyższe niż przed rokiem odpowiednio o: 2,2, 1,3 i 4,2 pkt., to pierwszy kwartał 2018 r. jest drugim z rzędu, w których obniżyły się zarówno wartości trzech wymienionych wskaźników, jak i roczne ich przyrosty" - dodają eksperci.  

Pogorszenie się koniunktury rolnej ma więc charakter sezonowy, trudno jednak nie zauważyć, że obserwowana w latach 2016-2017 tendencja wzrostowa, która wyniosła wskaźniki koniunktury na rekordowo wysokie poziomy, zakończyła się. Załamanie się koniunktury rolnej jest powszechne, a najdotkliwiej odczuły je gospodarstwa nieduże oraz zajmujące się uprawą roślin wieloletnich.

Jak wynika z badania, zmniejszyły się przychody z produkcji rolnej i oszczędności gospodarstw rolnych, poprawił się natomiast ich stan zadłużenia.

cena mleka w skupie, skup mleka, cena bydła, gus, jakub olipra

Spadek ceny skupu mleka oznacza pogorszenie koniunktury

Według danych GUS, w styczniu bardzo spadły ceny skupu mleka. Wynikało to zarówno z oddziaływania niekorzystnych efektów sezonowych, jak i wejścia rynku mleka w spadkową fazę cyklu - uważa Jakup Olipra, ekonomista banku Credit...

"W porównaniu z IV kwartałem 2017 r. nieco wzrosły zakupy nawozów mineralnych i pasz treściwych oraz nakłady na budynki i budowle, a spadły wydatki na środki ochrony roślin oraz nakłady na maszyny i urządzenia rolnicze. Pomimo wzrostu dostępności kredytów preferencyjnych i względnie niskich kosztów kredytu rośnie skłonność rolników do finansowania produkcji ze środków własnych. Wzrosło również znaczenie dopłat bezpośrednich ze środków UE w stosunku do uzyskanych przychodów z działalności rolniczej" - napisano.

Eksperci SGH zaznaczają na koniec, że kolejny kwartał powinien przynieść sezonową poprawę koniunktury rolnej, jednak oceniając jej skalę na podstawie przewidywań uczestników badania, nie należy spodziewać się, by była ona na miarę tej sprzed roku i zatrzymała tendencję spadkową.
 

Poleć
Udostępnij