Kolejni chętni na sprzedaż gruntów pod CPK. Specjalna oferta dla rolników
W ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich budynków i gruntów zgłosiło kilkunastu kolejnych mieszkańców – informuje spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Zapewnia ponadto, że rolnikom oferuje nieruchomości zamienne, a nawet sfinansowanie przeprowadzki.
CPK, informując o kolejnych chętnych na sprzedaż swoich zabudowań i gruntów, dodaje, że chodzi o właścicieli nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej, znajdujących się na terenie przyszłego lotniska.
„W sumie dotyczy to około 50 adresów, które pracownicy spółki odwiedzają ponownie od 14 lipca. Do końca miesiąca właściciele tych posesji mają możliwość przystąpienia do Programu Dobrowolnych Nabyć, który gwarantuje im opcję sprzedaży na podstawie wyceny powyżej wartości rynkowej nieruchomości” – wskazuje w komunikacie CPK.
Program dobrowolnych nabyć gruntów pod CPK wznowiony
Wywłaszczenia to ostateczność
Zaznaczono w nim, że nabywanie gruntów pod port lotniczy w Baranowie wraz z potężną infrastrukturą właśnie w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, to dla spółki priorytet.
„Zależy nam, by każdy chętny zdążył skorzystać z programu oferującego korzyści, które dotychczas były niemożliwe do uzyskania w trakcie realizacji innych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Wywłaszczenia to ostateczność, dlatego chcemy wykorzystać czas do wydania decyzji lokalizacyjnej, aby umożliwić przystąpienie do Programu Dobrowolnych Nabyć jak największej liczbie mieszkańców” – zapewnia CPK.
Znowu odwiedzają właścicieli
Przypomina, że port docelowo ma obsługiwać 34 mln pasażerów rocznie i zostać oddany dla ruchu komercyjnego w 2032 r.
„Ważnym krokiem do osiągnięcia tego celu jest pozyskanie decyzji lokalizacyjnej, która spodziewana jest pod koniec tego roku. W związku z tym przedstawiciele spółki ponownie odwiedzają właścicieli nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej, oferując im przystąpienie do Programu Dobrowolnych Nabyć, który działa z przerwami od 2020 roku” – wyjaśnia CPK.
Spółka wylicza, że do PDN zgłosiło się już niemal 1400 właścicieli posiadających ponad 3655 ha. Kupiono od nich ponad 1300 ha, a podpisane protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych, obejmują już kolejne 250 ha.
Spółka CPK kupiła już 1 tys. ha gruntów pod lotnisko. Organizowała przeprowadzki wraz ze sprzętem rolniczym
Płacą za stary dom jak za nowy
„Do PDN zgłoszonych jest aż 80 proc. zabudowanych nieruchomości terenu przyszłego lotniska, chociaż wciąż wywłaszczona nie została ani jedna osoba. Osoby przystępujące do PDN otrzymują korzystne warunki. Przypomnijmy, że właściciel nieruchomości zyskuje gwarancję sprzedaży swojej nieruchomości z uwzględnieniem bonusów na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Inną możliwością jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia, gdzie spółka płaci za przykładowy 100-metrowy dom z lat 60. jak za nowy dom o takiej samej wielkości” – przekonuje CPK.
Przeprowadzki dla rolników
Zwraca ponadto uwagę, że mieszkańcy prowadzący produkcję rolniczą mogą skorzystać z oferty ponad 600 ha nieruchomości zamiennych. Przysługuje im sfinansowanie przez CPK przeprowadzki gospodarstwa domowego, transportu zwierząt oraz maszyn i urządzeń rolniczych. Spółka pokrywa również koszty obsługi prawnej całej procedury, takie jak proces notarialny.
„Dla zainteresowanych CPK organizuje również konsultacje wspierające rozwój zawodowy lub przebranżowienie oraz finansuje kursy i szkolenia rozwijające umiejętności niezbędne do pracy przy budowie i funkcjonowaniu lotniska” – przekazuje CPK.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś