Jest porozumienie z właścicielami kutrów
Podpisano porozumienie, które - przynajmniej na razie - kończy protest i zakłada wsparcie branży morskiego wędkarstwa rekreacyjnego w związku z unijnym zakazem połowu dorsza na Bałtyku.
16 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ze sztabem kryzysowym, reprezentującym właścicieli kutrów.
Armatorzy walczą o przetrwanie. Blokada w portach
Domagają się oni odszkodowania za wprowadzenie zakazu połowu dorsza od 1 stycznia 2020 r., rekompensaty dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy oraz możliwości trwałego wycofania jednostek z prowadzonej działalności. Protestujący zapowiadali - w przypadku braku wsparcia - blokadę portów.
Minister Marek Gróbarczyk podpisał ze sztabem porozumienie, które zakłada, że resort do 7 lutego przedstawi branży stan prac legislacyjnych i uzgodnień międzyresortowych wraz z całą kwotą pomocy. Do końca pierwszego kwartału znane mają być natomiast szczegółowe warunki pomocy i powinien zacząć się nabór wniosków o wsparcie.
- Ubolewamy nad tym, że Komisja Europejska, wprowadzając zakaz połowu dorsza na wschodniej części Morza Bałtyckiego, nie uwzględniła problemu kompleksowo i nie zagwarantowała pomocy dla wszystkich branż poszkodowanych zakazem - stwierdził Michał Kania, rzecznik MGMiŻŚ.
Jednocześnie ministerstwo zwróciło się do Komisji Europejskiej o rozszerzenie programu operacyjnego, dzięki któremu możliwa będzie pomoc dla wędkarzy rekreacyjnych.
Resort zaproponował też przepisy w nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofywanych z eksploatacji, umożliwiające wędkarzom uzyskanie rekompensat za zakończenie działalności i złomowanie jednostki rybackiej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś