Jeleniowate podgryzają rolników. Co z odstrzałami?
Trwają badania naukowe, których wyniki mają być podstawą w zakresie gospodarowania populacją zwierząt jeleniowatych. Na decyzje niecierpliwie czekają rolnicy, którzy są bardzo zainteresowani tym problemem.
Obok dzików i dzikiego ptactwa to właśnie sarny, jelenie czy daniele powodują bowiem największe szkody w uprawach. Na polach stołują się coraz częściej, bo - przynajmniej zdaniem gospodarzy - jest ich po prostu w lasach za dużo.
Jurgiel: PZŁ nie współpracuje w walce z ASF. To skostniała struktura
Niedawno z prośbą o podjęcie działań na rzecz zwiększenia odstrzału zwierząt jeleniowatych do ministra środowiska wystąpił Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.
W odpowiedzi szef resortu zapewnił, że kwestia wydłużenia okresu polowań na jelenie szlachetne "jest przedmiotem jego zainteresowania z uwagi na szkody wyrządzane przez te zwierzęta w gospodarce leśnej i rolnej, a spowodowane przez wysoką liczebność populacji".
Jan Szyszko zwrócił jednocześnie uwagę na okres polowań na łanie jelenia, który jest jednym z najkrótszych w Europie i trwa 3,5 miesiąca. Tymczasem zgodnie z wnioskami z Seminarium łowieckiego pt. "Okresowa ocena stanu zasobów leśnych (zwierzyny) w łowieckich rejonach hodowlanych" nie uda się obniżyć liczebności populacji jeleni bez wydłużenia okresu polowań.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji szef resortu środowiska chce jednak dokładnie przeanalizować problem.
Jelenie się stołują, rolnicy liczą straty
"Dlatego na podstawie decyzji MŚ z 14 listopada 2016 r. zezwalającej na odstrzał w okresach ochronnych jeleni i danieli w drugim roku życia (łaniek i szpicaków), które nie biorą jeszcze udziału w rozrodzie, trwają badania naukowe prowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Mają przynieść odpowiedź na pytanie, czy zasadna jest zmiana terminów obowiązywania okresów polowań i struktury pozyskania jeleni szlachetnych oraz danieli. Podobne stanowisko zajęła Państwowa Rada Ochrony Przyrody, która pozytywnie zaopiniowała wniosek o wydanie wymienionego zezwolenia przez ministra środowiska" - czytamy w odpowiedzi z resortu na wystąpienie rolniczego samorządu.
Ministerstwo zapowiedziało, że analiza wyników badań będzie podstawą do podejmowanie decyzji w zakresie gospodarowania populacją jeleniowatych w kraju.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś