Innowacyjność w rolnictwie. Startują szkolenia dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Joanna Michalewska, (bea) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2015,15:55 Aktualizacja: 25-11-2015,16:14
A A A

Sezon szkoleń dla rolników Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli rozpoczął 24 listopada, konferencją „Innowacyjność w rolnictwie – szansą na jego rozwój”. Na konferencję przyjechało wielu rolników z całej Lubelszczyzny oraz doradcy ze wszystkich powiatów województwa, pracujący w ODR.

Na zainteresowanie wpłynęła zarówno różnorodność tematów, jak i dobór wykładowców. – Spotkaliśmy się tu, aby czegoś się dowiedzieć, a nie tylko posłuchać – powiedział dyrektor LORD Antoni Skrabucha, otwierając konferencję.

Koncepcję Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) w Polsce oraz rolę i zadania poszczególnych instytucji i partnerów Sieci przedstawiła Małgorzata Seroka z LORD w Końskowoli. Celem Sieci jest wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich poprzez ułatwianie tworzenia i funkcjonowania kontaktów między rolnikami, podmiotami doradczymi, jednostkami naukowymi, przedsiębiorcami sektora rolno-spożywczego oraz pozostałymi podmiotami, wspierającymi wdrażanie innowacji oraz wymianę wiedzy fachowej i dobrych praktyk.

szacowanie szkód łowieckich, szkolenia, odszkodowania

Szacowanie szkód łowieckich. Nie daj się oszukać

Rolnicy szkolą się z zakresu szacowania szkód łowieckich. Chodzi o to, by znali przepisy, procedury i pilnowali swoich interesów w kontaktach z przedstawicielami kół łowieckich. Cykl szkoleń zorganizowała w tym zakresie m.in....

Sieć ma pomagać w tworzeniu grup operacyjnych na rzecz innowacji i w opracowywaniu projektów przez te grupy. Zadania te będą wykonywały WODR-y umiejscowione we wszystkich 16 województwach, a koordynację wykonania tych zadań zapewnia CDR.

Profesor Piotr Guliński z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przedstawił nowoczesne technologie w hodowli bydła mlecznego.

Kolejne wykłady poświęcone były produkcji roślinnej – dr Jan Jadczyszyn omówił rolę działania ochronnego uproszczonych systemów uprawy, a dr Jan Smagacz zaprezentował wykład „Płodozmian i uprawa roli – nowe wyzwania dla praktyki rolniczej”. Obaj prelegenci reprezentują Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach Państwowy Instytut Badawczy, z którym LORD w Końskowoli stale współpracuje, organizując nie tylko konferencje i szkolenia, ale także spotkania na polach demonstracyjnych IUNG.

Ostatnia część konferencji była przeznaczona dla sadowników, ale zainteresowała też rolników mających małe przydomowe sady. Dr Iwona Szot z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie opowiedziała o nowych sposobach przerzedzania kwiatów i zawiązków jabłoni oraz przedstawiła dereń jako nową roślinę sadowniczą o wszechstronnym zastosowaniu.

W przerwach rolnicy mieli możliwość swobodnej rozmowy z wykładowcami, wymieniali też spostrzeżenia między sobą czy z doradcami ODR.

Poleć
Udostępnij