Fala samobójstw wśród rolników? "To już nie jest problem marginalny, to jest epidemia"
„Każdego roku około 600 rolników odbiera sobie życie, a kolejne 300–350 przypadków samobójstw dotyczy członków rodzin żyjących w gospodarstwach rolnych. Jest to niemal tysiąc istnień ludzkich rocznie – skala, której nie można dłużej ignorować” – alarmuje poseł Jarosław Sachajko (Wolni Republikanie).
Wystąpił on do premiera „w sprawie dramatycznego, a jednocześnie wciąż marginalizowanego problemu, jakim jest nadzwyczaj wysoka liczba samobójstw wśród rolników w Polsce”.

Ekspert: sytuacja na rynku wskazuje, że nastroje rolników pozostaną na niskim poziomie
Dramat polskich rolników
„Podczas gdy w przestrzeni publicznej podejmowane są debaty na temat różnych problemów społecznych, dramat tysięcy polskich rolników, ich rodzin i społeczności wiejskich jest niemal całkowicie pomijany. Statystyki wskazują, że prawie 50 proc. wszystkich samobójstw w Polsce dotyczy mieszkańców wsi. To pokazuje, że obszary wiejskie wciąż pozostają poza systemowym wsparciem psychologicznym i psychiatrycznym” – wskazuje w interpelacji Sachajko.
Jak dodaje, zdecydowana większość rolników, którzy targnęli się na własne życie, to mężczyźni (85 proc.), głównie w wieku 45-65 lat. Jednocześnie - jak wylicza parlamentarzysta - niepokojąco rośnie także liczba samobójstw wśród młodych rolników, którzy nie widzą przyszłości dla swoich gospodarstw i rodzin.
Dużo stresu w gospodarstwach
„Rolnictwo jest jednym z najbardziej stresujących zawodów. Nieprzewidywalność pogody, wzrastające koszty produkcji, niestabilność cen produktów rolnych, brak systemowego wsparcia i konieczność walki z biurokracją prowadzą do psychicznego wyczerpania i desperacji. Do tego dochodzi rosnące zadłużenie gospodarstw – dla wielu rolników problem nie do przezwyciężenia” – wymienia poseł.

Próby samobójcze w gospodarstwach. Policjanci ratowali życia
Zwraca także uwagę, że rolnicy pracują często samotnie przez wiele godzin dziennie, bez wsparcia otoczenia.
„Jednocześnie mają utrudniony dostęp do specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie brakuje takich placówek. W Polsce nie funkcjonują żadne dedykowane programy prewencyjne skierowane specjalnie do rolników, choć statystyki jednoznacznie wskazują, że jest to jedna z najbardziej zagrożonych grup zawodowych” – czytamy dalej w interpelacji.
To nie jest problem marginalny
Jej autor przekonuje, iż rządy wielu krajów wdrażają konkretne działania, aby przeciwdziałać tragediom, jakimi są samobójstwa.
„We Francji uruchomiono specjalną linię wsparcia dla rolników, w Stanach Zjednoczonych powstają programy edukacyjne i finansowe, które mają na celu zapobieganie samobójstwom wśród farmerów. Dlaczego w Polsce tego nie ma?! Każdego dnia na polskiej wsi ktoś decyduje się odebrać sobie życie. To już nie jest problem marginalny – to jest epidemia, która zabija setki rolników rocznie. Państwo nie może pozostawać obojętne na dramat tysięcy rodzin, które tracą swoich bliskich” – podkreśla Jarosław Sachajko
Czas na konkretne działania

Wysokie ryzyko depresji u rolników – KRUS ostrzega przed podstępną chorobą
I przypomina, że polscy rolnicy stanowią fundament bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.
„To oni dostarczają żywność, to oni dbają o ziemię, to oni podtrzymują życie na obszarach wiejskich. Nie możemy pozwolić, by byli zostawieni sami sobie w walce o przetrwanie – zarówno finansowe, jak i psychiczne” – apeluje polityk.
W swoim wystąpieniu dopytuje premiera m.in. o rządowe dane i analizy dotyczące samobójstw wśród rolników, poprawę dostępu do pomocy psychiatrycznej na terenach wiejskich czy stworzenie specjalnego programu wsparcia psychologicznego stricte dla rolników.
„Oczekuję konkretnych działań, a nie jedynie zapewnień o monitorowaniu sytuacji. Problem samobójstw wśród rolników musi zostać uznany za priorytetowy, a pomoc – systemowa, długofalowa i skuteczna” – podsumowuje poseł.
Do sprawy wrócimy, gdy szef rządu udzieli odpowiedzi.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś