Wysokie ryzyko depresji u rolników – KRUS ostrzega przed podstępną chorobą
Rolnicy są narażeni na ryzyko zachorowania na depresję. Sprzyja mu charakter wykonywanej przez nich pracy – wskazuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
W serwisie prewencyjnym na portalu KRUS zwrócono uwagę na problem, jakim może być szerzenie się depresji wśród rolników. Przywołano dane statystyczne, z których wynika, że w Polsce w ostatnich 10 latach sprzedaż leków przeciwdepresyjnych wzrosła o 59 procent.
A prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, iż do 2030 r. depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie.
CBOS: najgorzej swoją sytuację w pracy postrzegają rolnicy
Może się objawiać na różne sposoby
„Depresja to poważna choroba rozwijająca się latami, często niepostrzeżenie. Może wystąpić w każdym wieku, u każdej osoby - bez względu na płeć i status społeczny. Wykrywana jest coraz częściej, we wszystkich grupach wiekowych. Do tego stanu rzeczy przyczyniają się stres i wyzwania współczesnego świata, z którymi nie wszyscy ludzie dobrze sobie radzą. Powodem tej sytuacji mogą być też niepokoje na świecie, związane z terroryzmem, pandemią, kryzysem gospodarczym oraz wojną” – wyliczają specjaliści z KRUS.
Podkreślają, że choroba ta może się objawiać na różne sposoby.
Przyczyna narastających kłopotów
„Oprócz uporczywego smutku i utraty zainteresowania czynnościami, które sprawiały nam najwięcej przyjemności, jednym z charakterystycznych jej objawów jest brak energii oraz zaburzenia snu i ospałość, a także niepokój, pesymizm, poczucie winy, utrata poczucia własnej wartości, a nawet - sensu istnienia. Chorego mogą prześladować myśli samobójcze, czasami doprowadzające do prób samobójczych i samobójstwa” – przestrzega rolniczy ubezpieczyciel.
Wzrosną odszkodowania za wypadki i zasiłek chorobowy dla rolników
Jak dalej wskazuje, osoby dotknięte tym schorzeniem częściej ulegają wypadkom lub odbierają sobie życie. Ponadto depresja zaburza codzienne funkcjonowanie, nierzadko wyklucza z życia zawodowego, bywa przyczyną rozpadu związków i kryzysów rodzinnych. To wszystko może spotkać dotkniętych depresją rolników lub ich rodzin.
Spore ryzyko depresji u rolników
„Dlaczego depresja dotyka rolników? Rolnicy jak i inne grupy społeczne narażeni są na ryzyko zachorowania na depresję. Sprzyja jej charakter wykonywanej przez nich pracy. Mnogość wykonywanych zadań w gospodarstwie rolnym: ciężka praca fizyczna, logistyka związana z planowaniem prac, stres dotyczący procesów decyzyjnych, wysokie wymagania obejmujące ciągłe podnoszenie kwalifikacji z zakresu technologii upraw i hodowli zwierząt, a także problemy w codziennym życiu, takie jak choroby i konflikty w rodzinie i z sąsiadami, anomalie pogodowe, które niszczą uprawy i dorobek życia, a także problemy zdrowotne i finansowe. To wszystko powoduje, że ryzyko depresji wśród osób zatrudnionych w rolnictwie jest wysokie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób – również rolników” – czytamy w serwisie Kasy.
Upadki i śmiertelny nowotwór - KRUS o chorobach i wypadkach rolników w trzech kwartałach
Są objawy, trzeba szukać pomocy
Wymieniono tam - za Narodowym Funduszem Zdrowia - najczęstsze objawy depresji, jak:
- przewlekły stan obniżenia nastroju, pesymistyczne myśli;
- dominujące odczucia: smutek i przygnębienie;
- zaburzenia apetytu;
- brak odczuwania przyjemności;
- problemy ze snem (np. większe zapotrzebowanie na odpoczynek lub bezsenność).
W przypadku podejrzeń występowania depresji (u siebie czy u bliskich), należy skorzystać z pomocy.
„Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra, a jeśli łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może poprowadzić lekarz pierwszego kontaktu (lekarz POZ). Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji i leczenia w ośrodkach specjalizujących się w pomocy osobom dotkniętym problemem depresji oraz ich rodzinie i bliskim” – wskazano na rządowej stronie pacjent.gov.pl.
Można na niej (tutaj) znaleźć znacznie więcej informacji o depresji oraz jej leczeniu, zapobieganiu, a także możliwości uzyskania pomocy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś