EDEN w Lublinie. Rolnictwo ekologiczne na fali
W dniach 25-26 kwietnia w Lublinie odbywał się Kiermasz Ogrodniczy „EDEN”, zorganizowany przez Targi Lublin. Na kilkunastu stoiskach można było zakupić drzewka i krzewy zarówno owocowe, jak i ozdobne, sadzonki oraz cebule kwiatów.
Właściciele szkółek, z których pochodziły rośliny chętnie udzielali informacji, jak dalej pielęgnować nowe nabytki. Można też było kupić albo zamówić elementy „umeblowania” ogrodu, jak altany, huśtawki, ławki czy grille.
Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji – konkursy i pokazy, jak np. samodzielna ocena, czy wszystkie jabłka zawierają tyle samo cukru.
Wszyscy zainteresowani rolnictwem i przetwórstwem ekologicznym mogli wysłuchać konferencji „Rolnictwo ekologiczne – nauka i praktyka”. Wykłady wygłaszali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Największe zainteresowanie rolników wzbudził wykład „Ekologiczne spółdzielnie – przyszłość rolnictwa ekologicznego” Romana Bartkowiaka, Prezesa Spółdzielni „Dolina Mogielnicy” z Wolkowa w Wielkopolsce, który jako praktyk przedstawił korzyści łączenia się w spółdzielnie, zwłaszcza dla tych rolników, którzy mają niewielkie gospodarstwa.
– Na bazie rodzinnych gospodarstw utworzyliśmy Spółdzielnię Produktów Rolnictwa Ekologicznego – powiedział Roman Bartkowiak. –Trzy gospodarstwa położone są w okolicy Grodziska Wielkopolskiego i gospodarują na powierzchni ponad 280 ha. Kolejni dwaj członkowie to gospodarstwa rodzinne położone we wschodniej części Polski, w okolicach Leżajska, posiadające areał ponad 20 ha. Szósty członek naszej Spółdzielni prowadzi 11 ha gospodarstwo rodzinne w okolicach Wągrowca. W ciągu ostatnich 10 lat przekształcaliśmy produkcję z typowo rolniczych upraw, jak zboża i rośliny oleiste w kierunku upraw warzyw, ziół, roślin strączkowych i motylkowych, wraz z pasieką pszczół, hodowli bydła mięsnego i trzody chlewnej oraz dużej towarowej plantacji wikliny. Dzięki nowatorskim metodom upraw nasze gospodarstwa od wielu lat nie stosują sztucznych nawozów mineralnych oraz chemicznej ochrony roślin. Od kilku lat współpracujemy z wytwórcami ekoproduktów np. oleju z pestek dyni, kasz oraz szerokiej oferty ziaren na kiełki, suszonych i liofilizowanych ziół i warzyw. Specjalizując się w produkcji ekosurowców posiadamy odpowiednie suszarnie, maszyny do czyszczenia i sortowania , łuszczarkę do produkcji kaszy gryczanej na zimno. Nasza idea to możliwość przetwórstwa dużych i jednolitych partii surowców, z których powstanie zdrowa żywność, dodatki paszowe oraz zioła – dodał Bartkowiak.
Prezes Spółdzielni podkreślał również, że żywność konwencjonalna i żywność ekologiczna to dzisiaj dwa różne rynki, a dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego niesie wiele wyzwań, którym łatwiej sprostać działając razem.
W czasie kiermaszu miała miejsce promocja warzyw i owoców, pochodzących z gospodarstw ekologicznych realizowana w ramach projektu ekologicznego finansowanego z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw Agencji Rynku Rolnego, a realizowanego przez Stowarzyszenie Polska Ekologia pod hasłem „Jedz najlepsze! Polskie warzywa i owoce” . Można było spróbować wyciskanych na miejscu soków oraz przygotowywanych tu potraw oraz nauczyć się robienia przetworów i samodzielnego wyciskania soków, tak aby zachować wszystkie walory owoców i warzyw zarówno smakowe, jak i odżywcze.
– Miałam nadzieję, że kupię też nasiona – mówi pani Anna Kowalczyk, zapalona działkowiczka. – Drzewka to nie dla mnie, działkę mam już urządzoną. Kupiłam za to sporo cebul i nawóz ProBiotics.
– Myśleliśmy, że kiermasz będzie większy, że dwie hale będą wypełnione roślinami – mówi pani Kasia Olech. – Mąż prowadzi gospodarstwo ekologiczne, więc słucha wykładów, ja staram się znaleźć jakieś oryginalne kwiatki do ogrodu. Szkoda, że nie ma tu donic.
Obok kiermaszu w hali Targów Lublin odbywały się też „Targi Styl 50+” i „Kiermasz Zdrowie i Uroda”, co niekoniecznie było dobrym połączenie, a za to ograniczało ekspozycję roślin.