Dzierżawa ziemi będzie droższa. Są podstawy do podwyżek czynszów
Główny Urząd Statystyczny podał aktualną średnią krajową cenę skupu pszenicy oraz stawki skupu podstawowych produktów rolnych. To wskaźniki kluczowe dla ustalania czynszu za dzierżawę państwowej ziemi rolnej.
Zgodnie z obwieszczeniem prezesa GUS z 19 stycznia, średnia krajowa cena skupu pszenicy w drugim półroczu 2021 roku wyniosła 100,71 zł za 1 dt. Za pierwsze półrocze było to 93,04 zł za 1 dt.
Czynsz dzierżawny i ceny sprzedaży gruntów. Najnowsze dane
Tym samym czynsze dzierżawne mogą iść w górę bowiem jeżeli czynsz w umowie określony został w decytonach pszenicy, to należność do zapłaty wylicza się właśnie na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności. Do wyliczeń przyjmuje się połowę rocznej stawki czynszu.
Natomiast jeżeli czynsz w umowie wyrażony jest w pieniądzu, to od drugiego terminu płatności podlega waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności.
Wskaźnik cen skupu podstawowych produktów rolnych w drugim półroczu 2021 r. w stosunku do I półrocza 2021 r. - zgodnie z komunikatem GUS - wyniósł 106,2 (wzrost cen o 6,2 proc.).
Warto dodać, że średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez zarządzający państwowym zasobem ziemi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 14,1 dt pszenicy/ha.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś