Dzięki doświadczeniom ułatwiają rolnikom trafny dobór odmian
Samorząd województwa świętokrzyskiego przedłużył umowę ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi. Placówka poprzez prowadzone doświadczenia na różnych odmianach zbóż, ziemniaków i roślin wysokobiałkowych, ułatwia rolnikom trafny dobór odmian do uprawy, dostosowanych do lokalnych warunków klimatycznych i rodzaju gleb.
Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) to unikatowy system doświadczalnictwa rolniczego w Unii Europejskiej. Na podstawie wyników badań i doświadczeń tworzone są "Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa".
Prawie 40 hektarów na doświadczalne pola. Resort przekazał ziemię ODR
W regionie świętokrzyskim od 1999 roku zajmuje się tym Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi. - Działalność Stacji w Słupi daje informacje rolnikom, które odmiany roślin powinni uprawiać w danej części regionu, aby plon był urodzajny - powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Doceniając rolę prowadzonych badań samorząd województwa przeznaczył na ten cel w 2022 roku 80 tys. zł, prawie dwukrotnie więcej niż 3 lata temu. - Trudno sobie wyobrazić rozwój rolnictwa, jeśli nie wiedzielibyśmy jakie odmiany stosujemy na danych kompleksach glebowych. Dlatego ważne jest wsparcie doświadczalnictwa odmianowego. Chcemy, aby była duża ilość doświadczalnych poletek, na których badania odmianowe będą przeprowadzone i dostosowane do danego rodzaju gleby - podkreślił Marek Jońca, członek zarządu województwa.
- W dziedzinie nowoczesnego rolnictwa ważne jest doświadczalnictwo oraz innowacyjność. Rolnicy wtedy popełniają mniej błędów i potrafią dostosować odmiany do warunków panujących w naszym regionie - dodał Artur Konarski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska świętokrzyskiego sejmiku.
12 sezon doświadczeń z krzem zakończony
Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi prowadzi polowe doświadczenia na roślinach uprawnych takich jak zboża, ziemniaki oraz rośliny białkowe (łubin, bobik, groch siewny, soja).
- Badania na gatunkach roślin rolniczych mają na celu sprawdzenie, jak dane odmiany zachowują się w naszych zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych. Bardzo ważne, aby końcowy wynik, który powinien otrzymać rolnik, był obiektywny. Odmiana musi być sprawdzona na terenie Polski, ale dostosowana do warunków klimatycznych i glebowych w regionie świętokrzyskim. Z tysiąca odmian na listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa+ wpisywanych jest z reguły raz do roku tylko od 6 do 10 - powiedziała Ewa Kotarska, dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi.
Dodała, że odmiany są rekomendowane rolnikom z regionu świętokrzyskiego. - Rolnik ma wtedy pewność, że gdy zasieje te odmiany uzyska wysoki potencjał plonotwórczy, duży zysk ekonomiczny i będzie mógł polecać uprawy innym gospodarzom - podkreśliła Kotarska.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś