Drony mogą być wykorzystywane w pomiarach pól i szacowaniu szkód
Resort rolnictwa poinformowało, że drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane m.in. w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód.
O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie rozmawiali Grzegorz Puda i Janusz Janiszewski, prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Dron batem na podpalaczy traw
- Do rolnictwa coraz szerzej wkracza cyfryzacja wraz z najnowszymi technologiami, w tym z wykorzystaniem dronów - podkreślił szef resortu. Dodał, że spotkanie jest drugim, w którym resort rolnictwa rozpatruje możliwości wykorzystania rozwiązań PAŻP w rolnictwie.
Janiszewski zaznaczył, że Agencja posiada pierwszy w świecie certyfikowany system do zarządzania dronami. Zwrócił też uwagę na bardzo szybki rozwój rynku dronów na świecie, w Europie i w Polsce. - Wartość tego rynku do 2026 roku szacujemy na ponad 3 mld zł - podkreślił i zwrócił uwagę na szybko rosnącą konieczność kompleksowego zarządzania ruchem dronów w przestrzeni powietrznej.
Wskazano, drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane między innymi w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód. Zaznaczono, że te nowoczesne rozwiązania mogą być stosowane np. w pracach ARiMR czy KOWR, a także przez samych rolników.
W najbliższej przyszłości rozpatrzone zostaną możliwości i obszary wzajemnej współpracy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś