Dezagraryzacja na polskiej wsi
Gospodarstwa domowe rolników stanowią zaledwie około 8 proc. gospodarstw domowych na wsi - wynika z Raportu Polska Wieś 2022 przygotowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
W dokumencie podkreślono, że w przeszłości o finansach ludności wiejskiej stanowiło rolnictwo. Obecnie dochody z działalności rolniczej w coraz mniejszym stopniu określają finanse mieszkańców wsi. Jest to bezpośrednim skutkiem postępującego procesu dezagraryzacji, czego wyrazem jest spadek liczby indywidualnych gospodarstw rolnych.
Gospodarstwa domowe rolników w liczbach. Dochody i wydatki mogą zdziwić
"Tylko w latach 2010-2020 liczba zmalała z 1505 tys. do 1310 tys., czyli o 13 proc. Gospodarstwa domowe z użytkownikiem gospodarstwa rolnego stanowią około 27 proc. ogółu na wsi (9 proc. w kraju), przy czym gospodarstwa domowe rolników stanowią około 8 proc. na wsi (2,7 proc. w kraju). Dla 2010 r. analogiczne odsetki wynosiły: 34 proc. i 11 proc. oraz 11 proc. i 3,8 proc." - czytamy w raporcie.
Autorzy zaznaczają, że obecnie na wsi przeważa ludność niezwiązana z gospodarstwem rolnym. W związku z tym zasadnicze znaczenie w kształtowaniu sytuacji dochodowej rodzin wiejskich ma praca najemna.
Jej udział w strukturze dochodów gospodarstw domowych wiejskich jest najwyższy i wykazywał w latach 2010-2020 tendencję wzrostową (z 46,5 do 48,9 proc.). Do tego w górę poszło także znaczenie pracy na własny rachunek, ale dynamika była niewielka (wzrost z 7,3 do 7,4 proc.).
"Mimo poprawy dochodowości w rolnictwie, relatywnie zmniejszyło się w gospodarstwach domowych wiejskich znaczenie pracy w rolnictwie (spadek z 12,9 do 9,6 proc.). Odnotowano natomiast wzrost odsetka dochodów z ubezpieczeń społecznych (z 29,3 do 32,3 proc.). Tendencję wzrostu udziału dochodów z pracy najemnej w strukturze dochodów ludności wiejskiej wzmacnia migracja z miast na wieś, której kierunek uległ odwróceniu" - brzmi dalej opracowanie.
Dochody rolników będą wyższe dzięki przywróceniu tej płatności
Jeśli chodzi o finanse, we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych maleje znaczenie dochodów z głównego źródła utrzymania, a rośnie z pozarolniczych. Według wyliczeń ekspertów Fundacji, w 2010 r. dochody gospodarstw domowych rolników pochodziły w 71,4 proc. z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie (w 2020 r. 68,4 proc.), w 10,2 proc. z pracy najemnej (w 2020 r. 10,7 proc.), w 1 proc. z pracy na własny rachunek (w 2020 r. 0,8 proc.).
"Znaczący wkład w tworzenie budżetu gospodarstw domowych rolników nadal mają świadczenia społeczne. To źródło przynosiło 14,9 proc. dochodu ogółem, a w 2020 r. udział ten wzrósł do 19,6 proc. W pozycji świadczenia ogółem zwraca uwagę wzrost udziału ‘zasiłków i innych świadczeń wychowawczych’. Wiąże się to przede wszystkim z większą liczbą dzieci w rodzinach wiejskich i wypłatami w ramach programu 500+, który przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji ekonomicznej wielu rodzin" - zauważyli autorzy dokumentu.
Zwrócili ponadto uwagę, że - przedstawiając kwestię źródeł dochodów ludności wiejskiej - nie można pominąć wynikających z mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej transferów do rolnictwa i na wieś. "W latach 2002-2021 za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do beneficjentów trafiło 386,9 mld zł" - przekazano w raporcie (całość tutaj).
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś