Czas wprowadzić "paliwo rolnicze". To dobry wzór z Zachodu
Specjalne, bo sprzedawane na preferencyjnych warunkach, paliwo byłoby znaczącą pomocą dla polskich gospodarstw. Do czasu wprowadzenia takiego rozwiązania rolnicy mogliby otrzymywać zwiększony o 100 proc. zwrot akcyzy.
W tej sprawie do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa wystąpiła Dolnośląska Izba Rolnicza. Wnioskuje o wprowadzenie "paliwa rolniczego" na potrzeby wykonywania prac w gospodarstwie, dzięki któremu nasi farmerzy będą mieli szansę na uprawianie ziemi na podobnych zasadach, jak w krajach zachodnich należących do UE.
Nie będzie wyższej kwoty zwrotu akcyzy za paliwo
"Dzięki możliwości zakupu tańszego paliwa, opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego w Polsce znacząco wzrośnie. Zawirowania w gospodarce doprowadziły do rosnących w zatrważającym tempie cen paliw, które niekorzystnie wpływają na opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w niejednym przypadku mogą doprowadzić do utraty zdolności finansowej przez rolnika" - napisał w wystąpieniu prezes DIR, Ryszard Borys.
Jak przypomniał, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 grudnia 2021 r., zwrot podatku akcyzowego wynosi 1 zł na litr oleju napędowego. Stawka miała jednak inną wartość jeśli chodzi o wymiar pomocy, gdy cena ON oscylowała w granicy 5 zł/l i ma inną teraz, kiedy sięga już 8 zł/l. Zwrot podatku akcyzowego nie jest praktycznie żadną rekompensatą dla kosztów ponoszonych przez rolników.
"Zgodnie z prawem unijnym, państwa członkowskie mogą stosować minimalną stawkę akcyzy do produktów energetycznych. Dlatego też wnioskujemy, aby do czasu wprowadzenia paliwa rolniczego, zwiększyć o 100 proc. zwrot podatku akcyzowego dla polskich rolników. Pozwoli to stworzyć warunki prowadzenia gospodarstw na podobnym poziomie, jak to wygląda w innych krajach członkowskich UE" - czytamy w piśmie dolnośląskiego samorządu rolniczego.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś