Była susza, teraz szykujmy się na obfite opady deszczu i powodzie
We wtorek nad wschodnimi Karpatami utworzył się aktywny ośrodek niżowy, który sprowadza do Polski wilgotne powietrze znad Morza Czarnego i Morza Śródziemnego.
Skutek to intensywne opady deszczu - na północy kraju lokalne, związane z burzami, a na południu bardziej rozległe i długotrwałe opady jednostajne.
Deszcze zmniejszyły zagrożenie suszą. 20 maja pierwszy raport
- Dodatkowo w strefie opadów jednostajnych na południu tworzą się wbudowane komórki opadów przelotnych, które przejściowo jeszcze bardziej powiększają całkowite sumy opadu - ostrzega Paweł Staniszewski, synoptyk hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Na godzinę 17:00 (21 maja) w wielu miejscach na Podkarpaciu i w Małopolsce notowane są skumulowane opady od godz. 8:00 rano od około 10 mm, 15 mm w rejonie Pogórza Karpackiego do 50 mm, lokalnie 70 mm w rejonie Kotliny Sandomierskiej.
"Strefa intensywnych opadów deszczu przemieszcza się powoli na zachód, przewiduje się, że od godz. 18:00 dn. 21.05 do godz. 8:00 dnia 22.05 w woj. małopolskim śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim spadnie jeszcze od 20 mm do 40 mm, lokalnie 60 mm. Całkowita suma opadu od 8:00 dn. 21.05 do g. 8:00 dn. 22.05 na pograniczu woj. małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego może lokalnie sięgnąć 100 mm" - czytamy w komunikacie IMGW.
Burze piaskowe w Polsce, rolnicy modlą się o deszcz
Synoptycy twierdzą, że w ciągu kolejnej doby od godz. 8:00 dn. 22.05 do 8:00 dn. 23.05 strefa intensywnych opadów deszczu obejmie przede wszystkim Górny Śląsk, Podbeskidzie, zachodnią Małopolskę i Podhale oraz częściowo Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Przewidywana wysokość opadu dobowego w tym rejonie wyniesie od 30 mm do 70 mm. W tym czasie na Podkarpaciu sumy opadów będą nieco niższe, od 15 mm do 35 mm.
"W ciągu kolejnej doby, od 8:00 dn. 23.05 do 8:00 dn 24.05 strefa opadów ponownie przemieści się na wschód. Najwyższe sumy opadu dobowego przewiduje się na wschodzie Małopolski oraz na zachodzie Podkarpacia, gdzie wysokość opadu może sięgnąć 40 mm, lokalnie 60 mm" - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W tym czasie w woj. śląskim, świętokrzyskim i lubelskim opady będą mniejsze, do około 25 mm w ciągu doby. W piątek w ciągu opady będą już znacznie mniej rozległe i słabsze. Opady będą występować głównie przed południem w Małopolsce i na Podkarpaciu sumy mogą sięgnąć 15 mm, 20 mm, potem natężenie opadów zdecydowanie osłabnie kończąc okres długotrwałych i intensywnych opadów w regionie.
Powódź błyskawiczna w miejscowości #WolaBiechowska woj. #Świętokrzyskie
— Severe Weather Polska 🇵🇱🌪 (@SWPolska) 21 maja 2019
📽Michał Patyna @MeteoprognozaPL pic.twitter.com/Edk8AjrTbA
Rzad przygotowuje program budowy małych zbiorników retencyjnych
IMGW podaje, że analizując sytuację meteorologiczną oraz posiłkując się prognozowanymi sumami opadów na najbliższe trzy doby zostały ogłoszone z dniem dzisiejszym ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w województwach: podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, lubelskie.
"Nie wyklucza się w kolejnych dniach wydania ostrzeżenia z najwyższym trzecim stopniem na przekroczenia stanów alarmowych na rzekach w tych województwach. Aktualnie sytuacja hydrologiczna na rzekach południowej Polski wciąż jest stabilna. W najbliższych godzinach nastąpi pierwsza reakcja zlewni w woj. podkarpackim (zlewnia Wisłoki, Sanu) na opady deszczu. Sumy opadów za dobę spowodują podniesienie się stanów wód w tych zlewniach z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Kolejno zareaguje zlewnia Czarnej i Kamiennej w woj, świętokrzyskim" - podaje IMGW.
Ciągnik z przyczepą w rzece. Kierowca miał sporo szczęście
Notowane będą stany wysokie z przekroczeniami stanów ostrzegawczych a punktowo alarmowych (zlewnie Przemszy, Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy, Wisłoki, Sanu, Ropy, Wisłoka, Czarnej, Kamiennej). Na dopływach uchodzących do głównych rzek utworzą się fale wezbraniowe w strefie wody wysokiej (lokalnie, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych).
"Prognozuje się wystąpienie podtopień o charakterze lokalnym w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim. W związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną dnia 22.05.2019 w godzinach porannych nie wyklucza się wystosowania ostrzeżeń z najwyższym, trzecim stopniem zagrożenia hydrologiczna dla wyżej wymienionych województw" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl