Bruksela przedstawi działania w sprawie cen nawozów
2 marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sprawie wysokich cen nawozów - zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Janusz Wojciechowski, europejski komisarz do spraw rolnictwa.
Polityk podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wystąpienie do KE z inicjatywą m.in. dopłat do nawozów. - Ceny nawozów to coś, co boli całą wieś, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - podkreślił, dodając, że dzięki działaniom szefa rządu sprawa nabrała dużego rozmachu.
Grupa Azoty wytwarza nawozy na pełnych obrotach
Wojciechowski zaznaczył, że jest za tym, aby propozycje polskiego rządu i premiera zostały przedstawione. Przypomniał, że chodzi o zerowy VAT na nawozy, zwolnienie produkcji nawozów z ETS i dopłaty do nawozów. - Wierzę głęboko, że dzięki polskiej inicjatywie będzie to rozwiązanie dobre dla rolników całej UE - dodał.
Odnosząc się do sytuacji rynkowej polskich rolników, komisarz zwrócił uwagę na przyjętą niedawno ustawę wdrażającą dyrektywę o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych w obrocie towarami rolnymi. - Daje instrumenty prawne, żeby rolników bronić przed nadużyciami sieci handlowych czy generalnie odbiorców towarów rolnych - podkreślił.
Jak przypomniał, na bazie dyrektywy Hiszpania wprowadziła zakaz płacenia rolnikom cen poniżej kosztów produkcji. Jego zdaniem takie rozwiązanie mogłoby i powinno być wprowadzone w Polsce, choć wymaga to wysiłku i wprowadzenia wiarygodnego systemu określania kosztów produkcji.
- Zachęcam do myślenia w tym kierunku, ponieważ Polska ma bardzo skoncentrowany przemysł przetwórczy. (...) Przewaga tych zakładów nad rolnikami jest ogromna i wprowadzenie zasady powinno wzmocnić ochronę gospodarzy. Nie można się zgodzić, żeby rolnik miał płacone poniżej kosztów produkcji. To jest nieuczciwe, nie do zaakceptowania - powiedział komisarz.
VAT na żywność, nawozy i gaz ostatecznie obniżony do zera
Wojciechowski przypomniał też, że unijna rada ministrów do spraw rolnictwa poparła ostatnio przedstawioną przez niego propozycję tzw. rolnictwa węglowego. - Chodzi o płacenie w przyszłości rolnikom za to co robią za darmo - za dobre praktyki rolnicze, powodujące wiązanie CO2 w glebie - wyjaśnił. Wskazywał m.in. ekstensywny wypas na użytkach zielonych czy stosowanie naturalnego obornika.
Komisarz zauważył, że polski plan strategiczny dla rolnictwa powinien gospodarzy do takich rozwiązań przygotowywać. - Jestem otwarty na rozmowę i poprawę planu strategicznego w tym kierunku - zadeklarował.
Polityk zaznaczył też, że unijna polityka rolna zmieniła się i państwa członkowskie mają teraz dużo więcej do powiedzenia. - Bruksela nie narzuca wszystkiego. Plan strategiczny jest krajowy i wiele odpowiedzi na kluczowe pytania zależy od rządów państw - wytłumaczył. Wskazał np., że to od krajów UE zależy, kogo się uprawni do dopłat. - W Hiszpanii dopłaty dostaje tylko ten, którego dochody wynoszą co najmniej 25 proc. wszystkich - zachęcał Wojciechowski.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś