BHP w rolnictwie. Będą audyty w gospodarstwach?
W Głównym Inspektoracie Pracy rozmawiano o wprowadzeniu obowiązkowych szkoleń z zakresu przepisów bezpieczeństwa pracy dla rolników oraz audytów gospodarstw pod tym kątem i powiązanie ich wyników z wypłacaniem odszkodowań za wypadki.
Podczas obrad komisji głównego inspektora pracy ds. BHP w rolnictwie poruszano przede wszystkim tematy związane z poprawą bezpieczeństwa pracy w tym sektorze.
Wypadków mniej, ale zginęło więcej rolników
Przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podał statystyki wypadków w rolnictwie w 2018 roku ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa osób zatrudnionych w ramach zawartej umowy o pomocy przy zbiorach.
Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano 14 998 zdarzeń (o 2 214, czyli 12,9 proc. mniej r/r) z 15 295 zgłoszonych.
Odnotowano 81 wypadków śmiertelnych, czyli o 12 (17,4 proc.) więcej niż w 2017 roku.
Inne wystąpienia dotyczyły wpływu oceny ryzyka na stan bezpieczeństwa pracy w zakładach rolnych (w tym w strategicznych spółkach skarbu państwa) oraz opracowanego i wdrażanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach projektu edukacyjnego pt. "Bezpieczne dziecko na wsi".
Według jego autorów, ciekawa forma zajęć dla dzieci realizowanych wspólnie z innymi służbami państwowymi (np. policją) pozwala "na kształtowanie świadomości zagrożeń związanych z pracą w rolnictwie już u najmłodszych mieszkańców wsi".
Mniej wypadków w rolnictwie. Ale tragedii nie brakuje, giną też dzieci
Jak podaje GIP, komisja dyskutowała także o wprowadzeniu obowiązkowych szkoleń z zakresu przepisów bezpieczeństwa pracy i niektórych ustaw dla osób ubezpieczonych w KRUS.
"Rozważano również możliwość wprowadzenia audytów gospodarstw pod kątem przestrzegania przepisów związanych z bezpieczeństwem pracy i powiązanie wypłacanych odszkodowań powypadkowych z oceną gospodarstw i przyczynami wypadku" - wskazuje inspektorat.
Póki co takie audyty w gospodarstwach odbywają się głównie w ramach konkursów promujących bezpieczeństwo w rolnictwie i maja dobrowolny charakter.
Inspekcja pracy w planie działań na ten rok ma szereg kontroli związanych z przemysłem spożywczym, rolniczym i leśnictwem.
W przedsiębiorstwach rolnych, głównie w zakładach chowu i hodowli kur oraz produkcji jaj, inspektorzy skupią uwagę m.in. na czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych, z uwzględnieniem pyłów organicznych pochodzenia zwierzęcego, a także środkach ochrony indywidualnej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś