Będą dodatkowe pieniądze na rozwój obszarów wiejskich
Przesunięcie środków finansowych na infrastrukturę, szkolnictwo zawodowe i techniczne oraz na rozwój obszarów wiejskich - to najważniejsze zadania dot. polityki regionalnej, które przedstawił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.
- Nie da się rozwijać gospodarki w taki sposób, żeby była ona skrajnie spolaryzowana - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. polityki regionalnej. Uznał jednocześnie, że w naszym kraju nie doszło do dyfuzji, czyli przenikania środków materialnych do grup lub regionów gorzej sytuowanych.
Polska wieś ma coraz mniej wspólnego z rolnictwem
Morawiecki podkreślił, że w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest przewidziany specjalny filar dla rozwoju społecznego i regionalnego. Wskazał, że chodzi o to, aby był on rzeczywiście zrównoważony, także w małych miastach. - Żeby przepływ siły roboczej i rozwoju intelektualnego nie był tylko jednostronny, żeby się mogły rozwijać inne obszary na terenie całego kraju - dodał.
Pierwszym takim obszarem - jak tłumaczył Morawiecki - jest infrastruktura: drogi gminne, powiatowe, koleje.
Przypomniał, że KE skrytykowała program budowy autostrad, ponieważ w Polsce ich budowa kosztuje o 40 proc. więcej niż np. w Hiszpanii czy Niemczech. Komisja zaopiniowała, że w Polsce powinny być budowane drogi ekspresowe, czy drogi szybkiego ruchu. Zdaniem Morawieckiego tam można zaoszczędzić najwięcej.
Młodzi uciekają ze wsi. Kto przejmie gospodarstwa?
Wicepremier przypomniał, że w czwartek rano odbyła się konferencja dot. inwestycji motoryzacyjnej. Chodzi o produkcję nowoczesnych przekładni do napędów hybrydowych, która ruszy w Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu pod koniec 2018 roku oraz o nowe silniki benzynowe, które poszerzą asortyment produkowany w Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach w 2017 i 2019 roku.
Morawiecki wskazał także, że kolejną częścią Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest rozwój wsi, rolnictwa, przemysłu spożywczo-rolnego.
Wicepremier podkreślił znaczenie środków unijnych. - W kontekście wykorzystania środków unijnych, w listopadzie, kiedy minister Kwieciński obejmując urząd zrobił pełen przegląd kontraktacji i alokacji środków ze wszystkich programów na lata 2014-2020 (...) alokacja była na poziomie 3 proc. - powiedział Morawiecki. Dodał, że obecnie jest to już 15 proc.
O rozwoju wsi decyduje demografia, edukacja i rynek pracy
Przypomniał, że w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowano ponad 200 projektów strategicznych. - Są tam zarówno projekty flagowe, które adresujemy do konkretnych branż, a nawet produktów (...), ale mamy szereg projektów kluczowych, które są adresowane do samorządów - dodał.
- Chcemy zmieniać struktury naszej gospodarki. Opierać ją w znacznie silniejszym stopniu na innowacyjności, zarówno w gospodarce jak i w administracji. Chcemy zapewnić również właściwą równowagę pomiędzy środkami finansowymi, które do nas przychodzą i będą do nas przychodziły z zewnątrz, ale również i środkami krajowymi - powiedział wiceminister rozwoju.
Dodał, że rząd chce także jak najlepiej gospodarować finansami publicznymi. - Naszym celem jest budowanie oszczędności, bo te oszczędności, szczególnie prywatne, pozwolą na budowanie naszego krajowego kapitału - tłumaczył Kwieciński.
- Chcemy, żeby dalej postępowała konwergencja gospodarcza naszego kraju, czyli żebyśmy zbliżali się do średniej unijnej - dodał.