Bagaże pełne nielegalnych środków ochrony roślin
Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili na dwóch przejściach granicznych z Ukrainą nielegalne środki ochrony roślin - podała Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Do pierwszego ujawnienia doszło w Medyce, w czasie kontroli wjeżdżającego do Polski autokaru.
Nielegalne środki ochrony roślin na Podkarpaciu
- Podczas sprawdzania luku bagażowego uwagę funkcjonariuszy zwrócił bagaż kierowcy. Znajdowało się w nich 96 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 24 kg. Towar nie został zgłoszony do kontroli. Kierowca nie posiadał także odpowiednich dokumentów, które wymagane są przy przewozie przez granicę tego rodzaju towarów - poinformowała przedstawicielka KAS.
Przeciwko kierowcy wszczęto postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary zabezpieczono 4 tys. zł.
Z kolei na przejściu w Budomierzu środki ochrony roślin zostały wykryte w bagażu auta obywatela Ukrainy. Jak zaznaczyła Chabowska, funkcjonariusze wykryli 14 litrów i blisko 3 kg niezgłoszonych do kontroli chemikaliów.
- Nielegalny transport przez granicę środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia zakończył się dla mężczyzny wszczęciem postępowania karnego skarbowego i wpłatą 2 tys. zł na poczet grożącej kary grzywny - powiedziała.
Przypomniała, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa.
Pozostałości środków ochrony roślin w krajowych płodach rolnych i ogrodniczych
- Przestrzegamy przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia, pochodzących z nielegalnych źródeł. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi - dodała rzeczniczka.
Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.
Od początku roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 300 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl