Zabezpieczenie dostaw gazu niezbędne dla utrzymania dostaw żywności
Copa-Cogeca, pierwotni przetwórcy żywności (PFP) i FoodDrinkEurope z zadowoleniem przyjęli uznanie rolno-spożywczego łańcucha dostaw za sektor kluczowy dla społeczeństwa w unijnej inicjatywie "oszczędzamy gaz, by wystarczyło go w zimie", którą wsparły kraje UE.
Państwa członkowskie podjęły bowiem decyzję o zmniejszeniu zapotrzebowania na gaz o 15% w zimie, w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Gaz potrzebny do suszenia zbóż. Producenci chcą taryfy ochronnej
Uzgodniono, że kraje powinny nadać priorytet środkom, które nie mają wpływu na chronionych konsumentów, takich jak gospodarstwa domowe i niezbędne dla społeczeństwa usługi (podmioty o znaczeniu krytycznym), zajmujące się na przykład produkcją żywności.
Wszelkie zakłócenia w dostawach gazu uniemożliwiłyby bowiem producentom żywności i pasz prowadzenie gospodarstw i zakładów produkcyjnych z pełną wydajnością. Miałoby to wpływ na dostępność i przystępność cenową towarów rolnych, żywności i napojów dla konsumentów oraz paszy dla zwierząt. Wiązałoby się ponadto z dużym ryzykiem wystąpienia niedoborów produktów na rynkach.
Po osiągnięciu porozumienia organizacje sektora rolno-spożywczego wzywają państwa członkowskie UE do uznania łańcucha rolno-spożywczego za sektor krytyczny w swoich krajowych planach reagowania kryzysowego i zapewnienia, że podmioty o kluczowym znaczeniu dla produkcji żywności (w tym sektor opakowań) nie zostaną odłączone od sieci gazowej w przypadku wystąpienia niedoborów.
Podmioty europejskiego łańcucha rolno-spożywczego są równocześnie zobowiązane do polepszania swojej efektywności energetycznej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś