Wystawę "Polska się przedstawia" zorganizowano w ramach projektu "Rzym przed EXPO". Na otwarciu były tłumy.
Polska jako kraj jabłek, znakomitej kuchni i najnowszych technologii prezentuje się na wystawie w sercu Rzymu w związku z rozpoczynającą się 1 maja w Mediolanie światową wystawą EXPO.
Wystawa została urządzona w prestiżowych salach Vittoriano przy placu Weneckim. Jest to okazja do wielkiej promocji Polski i zarazem skierowane do Włochów zaproszenie do odwiedzenia naszego kraju.
Zaprezentowano go jako kolebkę piękna, sztuki i kultury oraz kraj pięknych krajobrazów i wyjątkowych atrakcji przyrodniczych. Zachwyt Włochów wzbudziły zdjęcia z bajkowej promocji kraju, przygotowanej przez Polską Organizację Turystyczną.
Dodatkowych wrażeń dostarcza zwiedzającym nagłe przejście z sali bajek i pięknych krajobrazów, zaprezentowanych wśród rozwieszonych na ścianach jabłek i butelek rodzimego cydru do tętniącego nowoczesnością pomieszczenia multimedialnego, w którym można podziwiać najnowsze technologie "made in Poland".
Wystawiono tam produkty czterech polskich firm - liderów w dziedzinie innowacji i rozwoju technologicznego oraz nowych mediów; między innymi najszybszy na świecie
procesor przemysłowy i interaktywną kostkę do gry.
- Do Wiecznego Miasta przywieźliśmy próbkę nowych polskich technologii, które pokażemy w naszym narodowym pawilonie na EXPO w październiku - wyjaśnił w rozmowie z PAP Wojciech Trusz z Ministerstwa Gospodarki.
Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się także prezentacja polskiej kuchni. Próbując polskich jabłek, ważnego elementu całej ekspozycji, można poznać
przepis na szarlotkę dzięki przygotowanym specjalnie pocztówkom.
W rozdawanym albumie, poświęconym naszej kuchni, znajdują się zaś przepisy na kapuśniak, gęś faszerowaną kaszą gryczaną i jabłkami, kluski śląskie, żurek i sernik. Jest też tam krótka historia kuchni w okresie PRL i opowieść o powrocie mody na bary mleczne.
Wystawa w Vittoriano otwarta jest do 3 maja. Z kolei wystawa światowa EXPO odbędzie się w Mediolanie między 1 maja a 31 października pod hasłem: "Wyżywienie planety, energia dla życia".