Większe fundusze UE na pomoc rolnikom po klęskach żywiołowych
Parlament Europejski poparł nowe przepisy, które pozwolą na bardziej elastyczne wykorzystywanie unijnych funduszy na rozwój regionalny do odbudowy po klęskach żywiołowych. Umożliwi to przekazywanie więcej środków rolnikom, którzy ucierpieli np. w wyniku powodzi.
Propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie była odpowiedzią na powodzie i pożary w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej we wrześniu 2024 roku. W efekcie powstały dwa unijne akty prawne, które we wtorek poparł PE. Mają zapewnić szybkie unijne finansowanie po klęskach żywiołowych, które nastąpiły po 1 stycznia 2024 r.
Wydajność pracy w rolnictwie w UE wzrosła w 2024 r. A w Polsce?
Umożliwią one państwom unijnym szybsze kierowanie pieniędzy z europejskich funduszy rozwoju regionalnego i funduszy spójności na odbudowę po klęskach żywiołowych. Finansowanie mogłoby objąć do 95 proc. całkowitych kosztów.
Europarlament spodziewa się, że w 2025 r. na odbudowę po klęskach przeznaczone zostanie dodatkowo 3 mld euro z płatności na okres 2025-2027.
Współsprawozdawca nowych przepisów, europoseł Andrzej Buła (EPL) powiedział, że przepisy będą bardzo ważne dla władz regionalnych i lokalnych w regionach dotkniętych klęskami żywiołowymi. "Pokazują, że UE jest zdolna do szybkiej pracy i elastyczna w działaniach oraz że zapewniamy realną pomoc naszym współobywatelom. Pomoc ta może być teraz szybko dostępna" - podkreślił.
Nowe przepisy wymagają obecnie formalnego zatwierdzenia przez państwa członkowskie w ramach Rady.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś