UE przyjęła przepisy o cyfrowych etykietach na nawozy. Co to oznacza w praktyce?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jowita Kiwnik Pargana PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2024,10:35 Aktualizacja: 22-07-2024,16:22
A A A

Rada UE przyjęła w poniedziałek przepisy o etykietowaniu nawozów. Wprowadzają one, obok fizycznego, cyfrowe oznaczanie produktów w formie kodu kreskowego lub QR. Ma to polepszyć czytelność etykiet i uprościć procedury.

Nowe regulacje aktualizują dotychczasowe przepisy o etykietowaniu produktów nawozowych w UE. Promują one stosowanie etykiet cyfrowych na nawozach – te w formie kodu kreskowego lub kodu QR odsyłać będą użytkownika na stronę internetową, na której dostępne będą informacje umieszczane na etykietach.

Ma to ulepszyć czytelność oznaczeń, ułatwić ich aktualizowanie – w przypadku jakichkolwiek zmian wystarczy wprowadzić nowe informacje na stronę, zamiast drukować całkiem nowe etykiety – oraz znacząco zmniejszyć koszty etykietowania, biurokrację oraz ślad środowiskowy. Ponadto, jak zaznaczają unijni prawodawcy, na etykiecie cyfrowej można przechowywać znacznie więcej informacji niż na etykietach fizycznych. Te drugie mogą okazać się mało czytelne, zwłaszcza w przypadku małych opakowań.

grupa azoty, kamola, nawozy, produkcja nawozów

Wiceszef Grupy Azoty: cały sektor nawozowy w UE jest dziś pod niewiarygodną presją kosztową

Grupa Azoty informuje o zakończeniu prac nad umowami w obszarze Agro na sezon 2024/2025. Łącznie zawarła 66 umów z autoryzowaną siecią dystrybucji na rynek krajowy. Jak podkreśla koncern, w przypadku rynku zagranicznego,...

Jak jednak poinformowała Rada UE, wprowadzenie etykiet cyfrowych nie będzie oznaczać likwidacji etykiet w formie fizycznej – tych nadal będzie można używać tam, gdzie to konieczne. Zwłaszcza że - jak zauważono - nie wszyscy mieszkańcy UE mają taki sam poziom umiejętności cyfrowych. Ten różni się w zależności od grup społecznych i wieku, co oznacza, że niektórzy mogą mieć trudności ze zrozumieniem jak działają etykiety cyfrowe lub mogą nie posiadać urządzeń umożliwiających ich odczytanie.

Nowe przepisy wejdą w życie trzy dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowych UE.

Etykieta cyfrowa będzie ważna co najmniej 10 lat po wprowadzeniu danego produktu na rynek. Oznaczenia cyfrowe będą mogły być też stosowane w przypadku produktów sprzedawanych luzem, ale pod warunkiem, że w punktach sprzedaży w widocznym miejscu będzie się umieszczać niezbędne informacje także w formie fizycznej. Komisja będzie miała prawo do uaktualnienia wymogów dotyczących etykietowania cyfrowego.

Niektóre produkty w UE, w tym np. baterie, posiadają już oznaczenia cyfrowe. Ich wprowadzenie rozważa się również dla detergentów, kosmetyków i chemikaliów. Szacuje się, że uproszczenie obowiązku etykietowania pozwoli zaoszczędzić rocznie nawet 57 tys. euro dużym firmom i 4,5 tys. euro w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Poleć
Udostępnij