W wyniku wzrostu zbiorów spadły ceny skupu większości gatunków owoców i warzyw - wskazuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB w Warszawie.
W grudniowym szacunku Główny Urząd Statystyczny ocenił produkcję warzyw gruntowych na blisko 4 mln t, tj. o ok. 4% więcej w porównaniu z 2019 rokiem. Zbiory owoców z drzew zwiększyły się o ok. 9% (do ponad 3,8 mln t). W wyniku wzrostu zbiorów spadły ceny skupu większości gatunków owoców i warzyw - wskazuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB w Warszawie.
Najbardziej - wobec relatywnie wysokich cen w 2019 r. - obniżyły się ceny warzyw, głównie kapustnych, korzeniowych oraz cebuli.
Kilogram kapusty włoskiej w skupie w województwie łódzkim kosztuje od 1,30 zł do 1,50 zł. Jest to jedyna odmiana tego warzywa, której produkcja się opłaca mimo bardzo dobrych zbiorów. Marcin Bartczak z Lubanowa (pow....
W 2020 r. wyższe były ceny skupu śliwek, czereśni, porzeczek czarnych, a także uprawianych w gruncie pomidorów, ogórków i papryki. Wyższe były też ceny skupu uprawianych pod osłonami pomidorów i ogórków.
Przeciętne ceny detaliczne owoców, warzyw i ich przetworów w sezonie 2020/21 będą niższe w porównaniu do poprzedniego sezonu, a w największym stopniu obniżą się ceny jabłek oraz warzyw kapustnych. W wyniku obniżenia cen zwiększy się konsumpcja produktów ogrodnictwa - prognozuje instytut.
Należy sądzić, że czynnikiem sprzyjającym wzrostowi spożycia owoców i warzyw będą właściwości „prozdrowotne” tych produktów, co jest bardzo istotne w sytuacji pandemii COVID-19.
Wpływ brexitu na poziom i wartość eksportu owoców, warzyw i ich przetworów widoczny będzie w sezonie 2021/22. Wielka Brytania jest liczącym się odbiorcą z Polski soków zagęszczonych, przecierów owocowych, mrożonych owoców i warzyw, ogórków konserwowych, a także pieczarek i owoców borówki wysokiej.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz