Rzeki i kanały pełne zakazanych pestycydów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Paweł Wernicki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2019,11:00 Aktualizacja: 20-04-2019,11:44
A A A

Badania wody z 29 rzek i kanałów przeprowadzone w 10 krajach Europy wykazały obecność ponad 100 pestycydów, w tym 24, których stosowanie nie jest dozwolone na obszarze Unii Europejskiej.

Badania objęły Austrię, Belgię, Danię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Polskę, Wielką Brytanię i Włochy - informuje pismo "Science of The Total Environment".

środki ochrony roślin, piorin, przegląd opryskiwacza, oprysk pól, zabiegi chemicznej ochrony roślin

Sześć przykazań PIORiN o stosowaniu pestycydów

Osoby stosujące środki ochrony roślin nie mogą stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Muszą również przeciwdziałać znoszeniu pestycydów na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu - przestrzega Państwowa...

Różnego rodzaju pestycydy znaleziono w każdym z badanych cieków. Oprócz nich prowadzący badania naukowcy z Greenpeace Research Laboratories przy University of Exeter wykryli w próbkach wody także obecność 21 leków weterynaryjnych (były obecne w większości przypadków).

Najwyższy poziom zanieczyszczeń stwierdzono w belgijskim kanale - woda z niego zawierała aż 70 różnych pestycydów. W 13 z 29 cieków stężenie co najmniej jednego pestycydu przekraczało poziom dopuszczany przez europejskie normy.

Spośród 103 zidentyfikowanych pestycydów prawie połowa była herbicydami, a pozostałe środkami grzybobójczymi lub owadobójczymi. Większość wykrytych leków weterynaryjnych to środki przeciwdrobnoustrojowe, głównie antybiotyki.

Kilka pestycydów znaleziono w wielu rzekach, a stężenie karbendazymu (stwierdzone w 93 proc. próbek) było „znaczące”.

- Istnieje ogromna niepewność co do wpływu tych mieszanin substancji chemicznych na przyrodę i zdrowie ludzi - powiedział dr Jorge Casado, który prowadził prace analityczne.

środki ochrony roślin, pestycydy, nielegalne środki ochrony roślin, wiorin, akcja Silver Axe

Lewe pestycydy w ofercie. Zmasowana akcja służb

Policjanci, inspektorzy ochrony roślin i funkcjonariusze celno-skarbowi w ramach międzynarodowej akcji Silver Axe IV kontrolowali w powiecie kłodzkim (woj. dolnośląskie) miejsca obrotu pestycydami. Były nieprawidłowości. W jednym ze sklepów...

Naukowcy twierdzą, że obecność nielicencjonowanych pestycydów niekoniecznie oznacza, że były używane nielegalnie, ponieważ mogły być wykorzystywane do innych, dozwolonych celów, stosowane przed wejściem w życie zakazów lub wygaśnięciem licencji.

- Nie występujemy przeciwko rolnikom czy przedsiębiorstwom wodnym - powiedział dr Paul Johnston, który jest współautorem artykułu.

- Chodzi o wykorzystanie kryminalistycznych metod naukowych do zbadania problemu, przed którym stoimy. Musimy współpracować, aby znaleźć rozwiązanie. Rolnicy nie chcą zanieczyszczać rzek, a firmy wodociągowe nie chcą ponownie usuwać tych zanieczyszczeń w dole rzeki, więc musimy pracować nad zmniejszeniem uzależnienia od pestycydów i leków weterynaryjnych poprzez bardziej zrównoważone rolnictwo - dodał.
 

Poleć
Udostępnij