Rolnicy w Portugalii i Hiszpanii wznowili protesty na drogach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2024,8:45 Aktualizacja: 06-02-2024,8:47
A A A

Rolnicy z Portugalii i Hiszpanii wznowili w poniedziałek drogowe protesty, w tym blokady dróg łączących oba kraje, manifestując niezadowolenie z polityki rolnej krajowych rządów oraz działań podejmowanych przez władze Unii Europejskiej.

„Chrońcie własne rolnictwo!”, „Nie ruszajcie pól!”, „Potrzebujemy pomocy!”, napisali na transparentach przytwierdzonych do ciągników rolnicy z Portugalii i Hiszpanii, którzy w poniedziałek po południu zablokowali kilkadziesiąt dróg na Półwyspie Iberyjskim.

Jak podały władze Obywatelskiego Ruchu Rolników Portugalii (MCAP), współorganizującego demonstracje w tym kraju, rolnicy wrócili na drogi, „zwołując się spontanicznie przez internet”.

Kierownictwo organizacji wyjaśniło, że rozpoczęte w czwartek przy przejściach granicznych z Hiszpanią protesty zostały wznowione, gdyż obietnice rządu premiera Antonia Costy o natychmiastowej wypłacie dla rolników 50 mln euro są bez pokrycia.

łotwa, rosja, protest, protest rolników

Protest w kolejnym europejskim kraju. Łotewscy rolnicy domagają się zakazania importu żywności z Rosji

W 16 miastach Łotwy w poniedziałek trwają protesty rolników, którzy domagają się m.in. natychmiastowego wprowadzenia zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi bez okresu przejściowego oraz przywrócenia obniżonej stawki...

Po portugalskiej stronie rolnicy blokują w poniedziałek m.in. trasę prowadzącą do przejścia granicznego w Vilar Formoso, a także drogi w dystryktach Leiria, Guarda i Viseu.

Po hiszpańskiej stronie protesty prowadzone są na drogach w rejonie miast Salamanka, Zamora, Leon, a także Valladolid, gdzie ponad 50 ciągników zablokowało centrum miasta.

Głównym postulatem protestujących rolników w Portugalii i Hiszpanii jest zwiększenie wsparcia finansowego dla rolników przez krajowe rządy, a także obniżenie kosztów produkcji rolnej, w tym w szczególności redukcja cen paliwa.

Według protestujących rolników konieczna jest też zmiana polityki Komisji Europejskiej, która ich zdaniem sprzyja nieuczciwej konkurencji ze strony producentów spoza Unii Europejskiej.

Poleć
Udostępnij