Pustynnienie jest wynikiem, ale również przyczyną, zmiany klimatu, a powoduje je gospodarowanie gruntami w sposób niezgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie pogłębia skutki zmiany klimatu.
Europejski Trybunał Obrachunkowy przedstawił najnowszy dokument na temat pustynnienia w UE. To proces polegający na wysychaniu i degradacji gleby.
Kontrolerzy sprawdzają obecnie, czy podejmowane są skuteczne i wydajne działania w celu ograniczenia tego procesu. Raport przedstawia główne przyczyny i skutki pustynnienia oraz aktualne prognozy, jak to zjawisko może się rozwijać w Unii Europejskiej w nadchodzących dziesięcioleciach. W dokumencie zawarto również informacje na temat środków zapobiegawczych i możliwych do przeprowadzenia działań mających na celu przywrócenie poprzedniego stanu.
Susza w Polsce i Niemczech przekłada się na niższe oczekiwania zbiorów zbóż w Unii Europejskiej. W naszym kraju plony niektórych upraw mogą być co najmniej o 20 proc. niższe w porównaniu do średnich wieloletnich....
Wyjaśniono ponadto, jak kwestia pustynnienia jest uwzględniana w różnych dokumentach strategicznych i obszarach polityki Wspólnoty oraz z których programów finansowania wspierane są działania.
Sprawozdanie z kontroli ma ukazać się do końca 2018 r. Wówczas planowana jest również publikacja danych z powiązanej kontroli dotyczącej zarządzania ryzykiem powodziowym w UE.
Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia (UNCCD) definiuje to zjawisko jako "degradację gleby na obszarach suchych, półsuchych i okresowo suchych, wynikającą z różnych czynników, w tym ze zmienności klimatu i z działalności człowieka".
Pustynnienie jest wynikiem, ale również przyczyną, zmiany klimatu, a powoduje je gospodarowanie gruntami w sposób niezgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie pogłębia skutki zmiany klimatu, ponieważ grunty dotknięte tym procesem tracą zdolność do magazynowania dwutlenku węgla, a co za tym idzie, mogą pochłaniać mniejsze ilości gazów cieplarnianych.
Jak dotąd 13 państw członkowskich UE zgłosiło UNCCD, że są dotknięte pustynnieniem. Kontrolerzy odwiedzili pięć z nich: Rumunię, Cypr, Włochy, Hiszpanię i Portugalię.
W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą szczególną wagę przywiązuje się do kwestii zrównoważonego zarządzania gruntami, które ma przyczyniać się do ożywienia gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i rewitalizacji społeczności lokalnych.