Pakiet mleczny się sprawdza. Producenci powinni działać razem
Komisja Europejska opublikowała drugie sprawozdanie w sprawie funkcjonowania "pakietu mlecznego", czyli wdrożonych w 2012 roku środków w celu wzmocnienia pozycji europejskich producentów mleka i przetworów mlecznych w łańcuchu dostaw.
Z dokumentu wynika, że w cztery lata po wprowadzeniu pakietu w życie rolnicy coraz bardziej korzystają z oferowanych narzędzi, jak zbiorowe negocjowanie warunków umów za pośrednictwem organizacji producentów lub stosowanie pisemnych umów.
Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasy polskiego przedstawicielstwa KE informuje, że początkowo publikację sprawozdania planowano na 2018 rok, lecz w związku z utrzymującymi się trudnościami w sektorze podsumowanie zdecydowano się przedstawić już teraz.
Mleko droższe czwarty miesiąc z rzędu
- Sprawozdanie pokazuje, że istnieją środki, które można wprowadzić w Unii w celu zapewnienia producentom mleka lepszej pozycji w łańcuchu dostaw. Rozważane jest również wprowadzenie innych mechanizmów pomocy dla rolników. Nie do końca został też wykorzystany potencjał organizacji producentów i zbiorowych negocjacji - powiedział Phil Hogan, europejski komisarz do spraw rolnictwa.
Dodał, że należy zwiększyć efektywność działań - na szczeblu UE i poziomie państw członkowskich - by skutecznie rozwiązywać problemy sektora mleczarskiego. Komisarz zachęca wszystkie kraje Wspólnoty przede wszystkim do wspierania tworzenia organizacji producentów podejmujących zbiorowe działania.
Przyjęty w 2012 roku pakiet mleczny ma na celu wzmocnienie pozycji producentów w łańcuchu dostaw przetworów mlecznych oraz przygotowanie sektora na przyszłość. Do połowy 2020 roku program ma zagwarantowane środki finansowe.