Licencja na stosowanie glifosatu nie została odnowiona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2017,8:55 Aktualizacja: 26-10-2017,9:10
A A A

Kraje UE nie podjęły decyzji dotyczącej ewentualnego odnowienia kontrowersyjnej 10-letniej licencji na stosowanie glifosatu, środka wykorzystywanego jako herbicyd. Komisja Europejska informuje, że kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć wkrótce.

Wśród państw UE nie ma zgodności co do przedłużenia licencji. - Są takie kraje, które popierają nawet 10-letnie przedłużenie licencji. Inne mają wątpliwości - powiedziało PAP źródło w Komisji Europejskiej. Francja przykładowo zapowiedziała, że jest w stanie poprzeć 4-letni okres. Licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku.

glifoast, monsanto, szkodliwość glifosatu, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, Europejska Agencja Chemikaliów

Glifosat dzieli polityków. Parlament Europejski za zakazem stosowania

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą, żeby glifosat został kompletnie zakazany na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku. Zakaz stosowania tej substancji w gospodarstwach domowych miałby zacząć obowiązywać natychmiast. Glifosat to substancja chętnie...

- Na przedłużeniu licencji zależy przede wszystkim biznesowi. To naturalne, że zabiega o to - mówi przedstawiciel KE. Glifosat to substancja chętnie wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Dostępny jest na rynku od ponad 40 lat. Produkuje go koncern Monsanto i wykorzystuje w swoim flagowym produkcie - herbicydzie Roundup. W Polsce są dziesiątki produktów zawierających glifosat.

UE ma problemy z podjęciem decyzji w sprawie glifosatu po tym, gdy w marcu należąca do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) podała, że środek prawdopodobnie może być przyczyną raka.

UE zleciła w tej sprawie dalsze badania. W marcu Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) poinformowała, że nie ma dowodów na związki glifosatu z rakiem. Wcześniej podobną opinię wydał też Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

glifoast, monsanto, szkodliwość glifosatu, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności, Europejska Agencja Chemikaliów

Bruksela nie wyklucza zmiany wniosku w sprawie glifosatu

Wobec spodziewanego sprzeciwu państw członkowskich na odnowę zezwolenia na stosowanie środka czynnego substancji chwastobójczych glifosatu, KE nie wyklucza zmiany propozycji w sprawie autoryzacji tego środka. Glifosatowi przypisywana jest...

Do debaty na temat glifosatu włączył się Parlament Europejski, który w środę opowiedział się za tym, by glifosat został kompletnie zakazany na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku. Zakaz stosowania tej substancji w gospodarstwach domowych miałby zacząć obowiązywać natychmiast. To sprzeciw wobec propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej odnowienia kontrowersyjnej licencji.

O wycofanie glifosatu apelują organizacje ekologiczne. Domagają się, by KE zaproponowała wniosek przewidujący stopniowe wycofanie glifosatu z rynku. Inicjatywa "Stop glifosatowi" zebrała ponad milion podpisów w tej sprawie w pięć miesięcy.

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, takich jak parki czy tereny rekreacyjne. W Belgii od 1 czerwca już obowiązuje zakaz sprzedaży tego środka osobom fizycznym i firmom niemającym odpowiedniej licencji.
 

Poleć
Udostępnij