KE zarejestrowała inicjatywę obywatelską ws. likwidacji gospodarstw hodowlanych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2024,8:45 Aktualizacja: 25-07-2024,8:56
A A A

Komisja Europejska zarejestrowała inicjatywy obywatelskie dotyczące traktowania zwierząt w gospodarstwach hodowlanych oraz walki z podrabianą żywnością. Jeśli ich inicjatorzy zbiorą milion podpisów, to KE będzie musiała zająć się tymi kwestiami.

Organizatorzy inicjatywy „Stop Cruelty Stop Slaughter” (Nie dla okrucieństwa wobec zwierząt i ich rzezi) wzywają KE do wprowadzenia zachęt do produkcji białek roślinnych, w tym w celu zastępowania mleka i jaj, oraz do produkcji mięsa hodowanego komórkowo. Wzywają również do zmniejszenia liczby zwierząt gospodarskich i stopniowego zamykania wszystkich gospodarstw hodowlanych.

Z kolei organizatorzy inicjatywy „Stop podrabianej żywności: miejsce pochodzenia na etykiecie” apelują do KE o przedstawienie projektu mającego zapewnić europejskim konsumentom dostęp do przejrzystych informacji na temat nabywanej przez nich żywności spełniającej ich oczekiwania w zakresie jakości i zrównoważonego rozwoju.

W inicjatywie wzywa się również do zapewnienia jasnego i wyraźnego oznaczania pochodzenia wszystkich produktów oraz do przestrzegania spójnych norm środowiskowych, zdrowotnych i pracowniczych, mających zastosowanie na rynku wewnętrznym.

przepisy, prawo, nawozy, etykiety

UE przyjęła przepisy o cyfrowych etykietach na nawozy. Co to oznacza w praktyce?

Rada UE przyjęła w poniedziałek przepisy o etykietowaniu nawozów. Wprowadzają one, obok fizycznego, cyfrowe oznaczanie produktów w formie kodu kreskowego lub QR. Ma to polepszyć czytelność etykiet i uprościć procedury. Nowe regulacje...

Decyzja o zarejestrowaniu inicjatywy opiera się na prawnej analizie jej dopuszczalności na podstawie rozporządzenia w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Decyzja ta nie przesądza o prawnych ani politycznych wnioskach KE w sprawie tych inicjatyw ani o ewentualnych działaniach, jakie podejmie ona, jeżeli którakolwiek z tych inicjatyw uzyska niezbędne poparcie co najmniej miliona obywateli UE.

Od momentu zarejestrowania inicjatywy jej organizatorzy mają sześć miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę obywatelską poprze co najmniej milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich UE, to Komisja musi zareagować. KE będzie musiała zadecydować, czy podejmie działania w odpowiedzi na wniosek, czy też ich nie podejmie, i w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona Traktatem z Lizbony jako mechanizm, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować politykę.

Poleć
Udostępnij