Jak ma wyglądać pomoc państwa w rolnictwie? Trwają ważne konsultacje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2019,12:40 Aktualizacja: 06-06-2019,12:47
A A A

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w celu oceny i przeglądu reguł dotyczących pomocy państwa w rolnictwie, na obszarach wiejskich i w leśnictwie.

Są one regulowane w dwóch dokumentach:

  • wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020
     

rozwój obszarów wiejskich, jan krzysztof ardanowski, ryszard zarudzki, wsparcie dla rolnictwa, SZRWRiR 2030

Rząd czeka na pomysły na rozwój obszarów wiejskich

Do 2 lipca potrwają konsultacje publiczne w sprawie Strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Jak zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu głównym celem...

  • rozporządzenie Komisji (UE) nr 702/2014 uznające niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 TFUE, znane pod nazwą "rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych (ang. Agricultural Block Exemption Regulation - "ABER")".

"Te dwa instrumenty wygasną z końcem 2020 r. i należy je zastąpić nowymi wytycznymi i nowym rozporządzeniem na okres od 2021 r. do 2027 r." - przypomina Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Komisja przeprowadza więc ocenę skuteczności obecnych przepisów, żeby dobrze przygotować przyszłe ramy dozwolonej pomocy państwa. Konsultacje są otwarte do 19 lipca. Można wziąć w nich udział tutaj.

"Konsultacje te skierowane są m.in. do beneficjentów pomocy z odpowiednich sektorów oraz innych zainteresowanych stron, którzy mają praktyczne doświadczenie lub dogłębną wiedzę na temat pomocy państwa w rolnictwie i leśnictwie. Wyniki zostaną uwzględnione w dokumencie roboczym służb Komisji dotyczącym oceny obowiązujących przepisów oraz w ocenie skutków przyjęcia nowych ram pomocy państwa na lata 2021-2027" - podaje KRIR.
 

Poleć
Udostępnij