Glukoza, farby i kleje z choinkowych igieł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2018,9:00 Aktualizacja: 29-12-2018,9:29
A A A

Brytyjska doktorantka znalazła prosty i niedrogi sposób przetwarzania choinkowych igieł na takie składniki jak glukoza, kwas octowy i fenol. Można je wykorzystać w różnych gałęziach przemysłu.

Naukowcy szacują, że np. w Wielkiej Brytanii rocznie 7 mln choinek trafia na wysypiska. Znaczną część masy igieł z iglastych drzew stanowi polimerowy związek zwany lignocelulozą – tłumaczą naukowcy z University of Sheffield. Z powodu złożonej budowy tej substancji igły te nie były dotąd zbyt atrakcyjnym surowcem do produkcji energii z biomasy czy do wykorzystania w przemyśle. Teraz to się może zmienić.

kradzież choinek, straż leśna, Nadleśnictwo Olsztynek, adam siemakowicz

Złodzieje choinek w akcji. Ale leśnicy są bardzo czujni

Strażnicy leśni z Olsztynka (woj. warmińsko-mazurskie) zatrzymali mężczyznę, który uszkodził ogrodzenie uprawy leśnej i wyciął choinki. Takie kradzieże tradycyjnie nasilają się w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Leśnicy wraz...

Moje badania koncentrowały się na rozłożeniu tej skomplikowanej struktury na proste, cenne dla przemysłu komponenty, takie jak cukry i związki fenolowe, których używa się w takich produktach, jak domowe środki czystości czy płyny do płukania ust - opowiada Cynthia Kartey, doktorantka na University of Sheffield.

Biorafinerie będą mogły zastosować stosunkowo prosty, lecz niewykorzystany dotąd proces pozwalający na rozkład sosnowych (i pochodzących z innych drzew – przyp. red.) igieł - twierdzi badaczka.

Metoda wykorzystuje wysoką temperaturę i niedrogie oraz nieszkodliwe dla środowiska rozpuszczalniki, np. glicerol. Z igieł można dzięki niej wydobyć m.in. glukozę, kwas octowy i fenol.

Substancje te wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu – glukozę stosuje się np. do słodzenia produktów żywnościowych, kwas octowy do produkcji farb czy klejów, a fenol np. do wytwarzania tworzyw sztucznych, detergentów i leków.

Warszawa, choinka, choinka w doniczce, Lasy Miejskie-Warszawa

Nie wyrzucaj choinki. Drzewko może jeszcze trafić do lasu

Zamiast zakupu tradycyjnej, wyciętej na plantacji choinki - drzewko w doniczce. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się ubierać choinki, które po świętach nie uschną. Co więcej - w styczniu taka choinka może zyskać drugie życie....

Z jednej strony nowa metoda pozwala więc na proste uzyskanie cennych substancji, a z drugiej na utylizację uwalniających dwutlenek węgla odpadków, w które po okresie świątecznym zamieniają się choinkowe igły.

Wykorzystanie biomasy – materiałów pochodzących z roślin – do produkcji paliw i chemikaliów obecnie otrzymywanych z surowców kopalnych będzie odgrywało kluczową rolę w przyszłej globalnej ekonomii - podkreśla James McGregor z wydziału, na którym pracuje autorka pomysłu.

W naszej grupie badawczej obecnie pracujemy nad produkcją cennych produktów z różnego typu organicznych odpadów, w tym surowców leśnych, przetworzonych zbóż pochodzących z przemysłu piwowarskiego i resztek żywności. Jednocześnie badamy procesy pozwalające na przetwarzanie dwutlenku węgla w użyteczne węglowodory - opowiada naukowiec.

Więcej informacji i materiał wideo: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-12/uos-pnf122718.php

Poleć
Udostępnij