Europosłowie chcą chronić rolników. I dbać o innowacyjność
Europarlament wezwał Komisję Europejską do przygotowania projektu przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych (NPH) w łańcuchu dostaw żywności. Ma to zapewnić należne dochody rolnikom, a konsumentom szeroki wybór produktów. Sporo mówiono również o innowacyjności w rolnictwie.
Politycy przyjęli sprawozdanie posła Jana Huitema (ALDE, Holandia) właśnie w sprawie stosowania nowości w zarządzaniu rolnictwem. - Rolnicy mają zdolności i wiedzę potrzebne do bycia innowacyjnymi, ale są ograniczeni przez przestarzałe regulacje i zasady - wskazał parlamentarzysta. W swoim sprawozdaniu zapewnił, że tzw. rolnictwo precyzyjne może pomóc ograniczyć ilość stosowanych pestycydów, nawozów, a nawet wody.
Europarlament zaostrzył prawodawstwo dla pasz leczniczych
- Już teraz istnieje wiele nowatorskich praktyk, takich jak zwalczanie szkodników przy pomocy insektów albo produkcja zielonych nawozów z odpadów, ale europejska legislacja niekiedy tłumi te innowacje. Posłowie zdecydowali o tym, by ruszyć do przodu zamiast tkwić w przeszłości - tłumaczył Holender.
Europarlament przyjął bowiem rezolucję w sprawie stosowania technologii i innowacji w rolnictwie, która ma mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności i przynieść odpowiedzi na takie wyzwania, jak zmiana klimatu, wzrost zapotrzebowania na żywność, degradacja środowiska.
Posłanka sprawozdawczyni Anthea McIntyre (EKR, Wielka Brytania) wskazała, że genetyczna różnorodność i jakość takich zasobów roślin są istotne dla produkcji. - Nie powinniśmy tracić z oczu korzyści, jakie niesie za sobą inteligentne rolnictwo, bo ma służyć ograniczeniu stosowania pestycydów, nawozów i wody - mówiła.
Europosłowie 600 głosami za, przy 48 głosach przeciwnych i 24 wstrzymujących się, przyjęli rezolucję wzywającą Komisję Europejską do przygotowania projektu przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych (NPH) w łańcuchu dostaw żywności.
Stop dla ptasiej grypy i ASF. Europarlament przyjął nowe przepisy
Chodzi o zapewnienie równowagi między dochodami a wpływami tak, aby poprawić pozycję rolników. Sprzedaż poniżej kosztów produkcji i poważne nadużycie, jakim jest sprzedaż przez wielkie sieci handlowe w ramach kampanii reklamowych produktów żywnościowych po niższej cenie, zagraża długoterminowej zrównoważonej produkcji w UE.
- Podejmowane do tej pory inicjatywy nie były skuteczne. Potrzeba więcej wysiłku, aby poprawić stosunki między dostawcami oraz supermarketami i hipermarketami, zwłaszcza, gdy chodzi o minimalizację tzw. czynnika strachu. Apelujemy też do Komisji Europejskiej, by zrobiła więcej, jeśli chodzi o nowe narzędzia, które powinny nam pomóc, aby przeciwdziałać nieuczciwym praktykom handlowym - powiedział sprawozdawca Edward Czesak (ECR, PL).
NPH w sektorze żywnościowym uderzają przede wszystkim w rolników i małe i średnie przedsiębiorstwa, które często sprzedają ze stratą bowiem przegrywają negocjacje cenowe z silniejszymi podmiotami. NPH mają też poważne negatywne skutki dla konsumentów końcowych ograniczając wybór produktów i dostęp do nowych i innowacyjnych towarów.