Europejskie rolnictwo zostaje w tyle. Wydajność produkcji nie poprawia się

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2018,11:30 Aktualizacja: 07-09-2018,11:59
A A A

Produkcja rolna w UE jest pod ogromną presją. To efekt braku dostępu do nowoczesnych technologii w połączeniu z niestabilnym krajobrazem politycznym. A inne główne rynki rolne na świecie rosną.

Raport analityków rynku z AgbioInvestor przedstawia pesymistyczny obraz przyszłości rolnictwa w UE. Z dokumentu wynika, że wydajność produkcji rolnej we Wspólnocie uległa stagnacji, podczas gdy inni główni gracze w sektorze zwiększyli produktywność dzięki nowoczesnym technologiom.

rolnictwo, innowacje w rolnictwie, zarządzanie gospodarstwem rolnym, zrównoważone rolnictwo, jan krzysztof ardanowski

Innowacyjność w rolnictwie musi wynikać z potrzeb rynku

Innowacyjność w rolnictwie może przyczynić się do tworzenia nowych produktów, takich jak żywność o podwyższonych składnikach odżywczych, ale musi przede wszystkim wynikać z potrzeb rynku - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa....

Portal euractiv.pl podaje, że autorzy raportu szczególnie krytykowali Unię za blokowanie wzrostu biotechnologii nasion, która kwitnie w innych częściach świata i doprowadziła do wzrostu plonów.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że plony uzyskane za pomocą techniki hodowli roślin mutagennych to organizmy zmodyfikowane genetycznie i powinny co do zasady podlegać dyrektywie o GMO. Orzeczenie wywołało burzę w branży, która orzekła, że decyzja zadała poważny cios innowacjom biotechnologicznym.

Według Doradczej Rady Naukowej Europejskiech Akademii Nauk (EASAC), organu reprezentującego krajowe akademie naukowe wszystkich 28 państw członkowskich UE, to "krok w tył dla nauki i innowacji w UE".

W raporcie podkreślono również, że oparty na ryzyku system regulacyjny UE obniżył poziom środków ochrony roślin na kontynencie i zwiększył koszty innowacji.

Howard Minigh, prezes CropLife International, powiedział, że branża popiera rygorystyczne regulacje mające na celu ochronę zdrowia publicznego i środowiska. - Raport pokazuje jednak, że Europa ma zaburzoną równowagę. Będzie to miało poważne konsekwencje, szkodząc kontynentowi przez pokolenia" - dodał.

Odnosząc się do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r., autorzy stwierdzili, że proponowane cięcia w budżecie mogą poważnie zaszkodzić dochodom rolników, jeśli nadal będzie się im odmawiać dostępu do nowych technologii.
 

źródło: euractiv.pl

Poleć
Udostępnij