Polskie wino – będzie setka producentów?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2015,16:35 Aktualizacja: 22-08-2015,16:59
A A A

95 producentów wina było według stanu na koniec lipca br. zarejestrowanych u prezesa Agencji Rynku Rolnego. 1 sierpnia w całej Unii Europejskiej rozpoczął się kolejny rok gospodarczy produkcji wina.

Liczba rodzimych podmiotów wytwarzających ten wyskokowy napój może jeszcze wzrosnąć ze względu na trwający proces uzupełniania wniosków o wpis do wykazu prowadzonego przez ARR. Takie aplikacje składa się obowiązkowo w formie papierowej lub elektronicznej do 15 lipca.

Jak podaje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, producent wina z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium RP jest zobowiązany do:

wino

Wina do oceny. 10. Konwent Winiarzy Polskich

67 winnic z całego kraju zgłosiło 90 win do oceny podczas 10. Konwentu Winiarzy Polskich; tegoroczna edycja odbędzie się w ostatni weekend sierpnia w Jaśle (Podkarpackie). Wina będzie oceniał międzynarodowy zespół specjalistów w...

  • opracowania w formie pisemnej i wdrożenia systemu kontroli wewnętrznej wyrobu i rozlewu wina, obejmującego określenie częstotliwości i sposobu pobierania próbek do badań jakości tego wyrobu, metod przeprowadzania badań jakości oraz sposobu postępowania z winami niespełniającymi wymagań w zakresie jakości;
  • zabezpieczania i usuwania odpadów powstających podczas wyrobu wina;
  • wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za m.in. prowadzenie rejestru przychodu i rozchodu wyrobów winiarskich, kontrolę jakości wyrabianego i rozlewanego wina, zgłaszanie zamiaru przeprowadzania procesów enologicznych, tj. wzbogacania, odkwaszania lub słodzenia.

Co ważne, w przypadku produkcji mniej niż 1000 hektolitrów wina w ciągu roku kalendarzowego, podmiot nie podlega obowiązkowi wyrobu wina w składzie podatkowym.

Producenci rodzimego wina pozostają pod nadzorem IJHAR-S. Inspektorzy mogą ich kontrolować w różnych aspektach, w tym w zakresie jakości handlowej wina, uwzględniając wykonanie badań laboratoryjnych próbek produktów i sprawdzenie oznakowania.

Ponadto organy IJHARS są właściwe w zakresie zapewnienia procedury certyfikacji wina z określonego rocznika oraz wina z określonej odmiany winorośli, jak również kontrolują zgodność stosowania chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i określeń tradycyjnych wyrobów winiarskich.

Poleć
Udostępnij