IZP: import ryżu do Polski w tym roku wzrósł o 19 proc.
Import ryżu do Polski w okresie styczeń-maj 2024 roku wyniósł ponad 98 tys. ton i był o 19 proc. wyższy niż rok temu - wynika ze wstępnych danych, o których poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Wartość importu ryżu do Polski od stycznia do maja wyniosła 78 mln dol. - dodano.
Jak wynika z analizy opracowanej przez Sparks Polska i Izbę Zbożowo-Paszową, głównymi dostawcami ryżu do Polski w okresie styczeń-maj 2024 r. były Myanmar (48 tys. ton), Włochy (9 tys. ton) oraz Pakistan (8 tys. ton).
Jak przekazano, światowa produkcja ryżu w sezonie 2023/24 wzrośnie do rekordowego poziomu 522 mln ton, za sprawą wyższych zbiorów w Azji Dalekowschodniej i w obu Amerykach.
Prezes IZP: Polska jest importerem ryżu, ale także jego re-eksporterem
"Wobec notowanej zwyżki cen na rynku światowym, globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2023/24 prognozowana jest na stabilnym poziomie sezon do sezonu, wynoszącym 520 mln ton" - wskazano.
W raporcie podano, że światowe zapasy ryżu na koniec sezonu 2023/24 mogą wzrosnąć do 174 mln ton (+1 proc. sezon do sezonu). Wyjaśniono, że jest to możliwe za sprawą wzrostu zapasów ryżu w Indiach do 40,2 mln ton (+19 proc. sezon do sezonu).
Dodatkowo, światowy handel ryżem w 2024 roku (styczeń-grudzień) prognozowany jest na poziomie 52,5 mln ton (+1 proc. rok do roku). "Pomimo ograniczeń eksportowych, Indie pozostaną największym dostawcą ryżu na świecie, a wysyłki mogą osiągnąć poziom 16,4 mln ton (-7 proc. rdr), ze względu na wzrost wywozu ryżu basmati i parboiled" - podano.
Izba dodała, że dostawy ryżu z Tajlandii prognozowane są na poziomie 8,7 mln ton, "co stanowi niewielką zmianę rdr". Z kolei, eksport ryżu z Wietnamu "prawdopodobnie nieznacznie spadnie do 8,1 mln ton (-3 proc. rdr)".
Zgodnie z przewidywaniami światowa produkcja ryżu w sezonie 2024/25 osiągnie rekordowe 528 mln ton (+1 proc. sezon do sezonu), a wzrost zbiorów będzie uzależniony od wielkości areału nasadzeń w Azji. Łączna produkcja ryżu u głównych eksporterów wyniesie około 203 mln ton (+1 proc. sezon do sezonu).
IZP: żniwa w Polsce przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach
"Do 15 lipca br., nasadzenia ryżu kharif w Indiach pod zbiory w sezonie 2024/25 zostały zakończone, a nasadzenia szacowane są na powierzchni 11,6 mln ha, co stanowi wzrost o 21 proc. rdr. (...) Łączna produkcja, obejmująca uprawy ryżu kharif, rabi i odmian letnich może osiągnąć rekordowy poziom 137,5 mln ton (+1 proc. sezon do sezonu)" - podkreślono.
Według prognoz, produkcja ryżu w Tajlandii w sezonie 2024/25 wyniesie ok. 28,6 mln ton (+2 proc. sezon do sezonu). Z kolei produkcja ryżu w Pakistanie wstępnie przewidywana jest na rekordowym poziomie 10 mln ton (+1 proc. sezon do sezonu).
IZP przekazała, że areał nasadzeń ryżu w USA pod zbiory w sezonie 2024/25 jest większy rdr. "Zakładając, że plony będą zasadniczo zgodne z tymi osiągniętymi w roku ubiegłym, prognozowana produkcja może wynieść 7 mln ton (+2 proc. sezon do sezonu)" - dodano.
"Odzwierciedlając perspektywy rosnących wymagań wynikających ze wzrostu populacji w połączeniu z dużą podażą na świecie przewiduje się, że światowa konsumpcja ryżu w sezonie 2024/25 osiągnie rekordowy poziom 527 mln ton (+1 proc. sezon do sezonu), w tym 37,6 mln ton w Afryce Subsaharyjskiej (+3 proc. sezon do sezonu)" - wskazano.
Izba podała, że wstępnie przewiduje się, iż światowe zapasy ryżu mogą osiągnąć najwyższy poziom od 3 lat, tj. 176 mln ton (+1 proc. sezon do sezonu). Wzrost zapasów ryżu spodziewany jest głównie w Indiach, do 41,9 mln ton (+4 proc. sezon do sezonu).
Przeciw marnowaniu żywności – będzie nowelizacja ustawy
W raporcie zaznaczono jednak, że perspektywy odnośnie do zapasów ryżu w sezonie 2024/25 "są obecnie bardzo niepewne i zależą od wyników zbiorów u głównych producentów".
Dodano, że biorąc pod uwagę przewidywany wzrost eksportu oraz wzrost zakupów ryżu w Afryce, przewiduje się, że "handel ryżem w 2025 roku wzrośnie do ponadprzeciętnych 53,2 mln ton (+1 proc. rdr)".
Z raportu wynika, że Indie pozostaną największym dostawcą ryżu na świecie, a wielkość dostaw wyniesie ok. 17,3 mln ton (+5 proc. rdr). Za to dostawy ryżu z Pakistanu i USA mogą wynieść odpowiednio 5,7 mln ton i 3,2 mln ton (+2 proc. rdr).
"W związku z mniejszą podażą przewiduje się, że eksport ryżu z Tajlandii spadnie do 8 mln ton (-8 proc. rdr), zaś dostawy ryżu z Wietnamu spadną do poziomu 7,8 mln ton (-4 proc. rdr), głównie z powodu spadku popytu ze strony Indonezji" - podsumowano.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś